Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 OQEAN I NËNDHESHËM NË TITAN prej Sat 01 Sep 2012, 22:35

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

OQEAN I NËNDHESHËM NË TITAN

Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtar studiuan të dhënat e dërguara nga skafi Cassini, që vitet e fundit është duke eksploruar Saturnin dhe hënat e tij, dhe arritën në përfundimin se më i madhi i tyre, Saturni, ka një oqean gjigand të nëndheshëm. Sipas studiuesve, oqeani në fjalë është më i madh se të gjitha oqeanet e Tokës së bashku. Thonë gjithashtu se ka kushte të favorshme për ekzistencë jete atje.

Studiuesit e Universitetit Sapienza në Romë dhe të Universitetit Cornwell në SHBA studiuan të dhënat që regjistroi Cassini nga fusha magnetike e Titanit gjatë 2006-2011. Përqëndruan vëmendjen e tyre te ndryshimet që ekzistojnë sa në fushën magnetike po aq dhe në formën e Titanit gjatë lëvizjes orbitale me Saturninin dhe ndërveprimet që ndodhin gjatë saj.

Argumentojnë se pjesa e brendshme e Titanit “deformohet” në një mënyrë të tillë që si shpjegim i vetëm mund të jepet vetëm ekzistenca e një oqeani nën shtresën e akulltë të tij. Sipas hulumtuesve lëvizja orbitale e Titanit krijon fenomene të ngjashme me ato që shkakton ajo e Hënës, si për shembull ajo e baticave. Siç është raportuar, oqeani i nëndheshëm i Titanit “fryhet” dhe “shfryhet” në mënyrë të ngjashme me atë të baticave tokësore.

‘Përfundimi ynë është se ka një shtresë të lëngshme nëntokësore që përmban ujë”, përmend Luçiano Les, anëtar i ekipit hulumtues. Hulumtuesit vlerësojnë se vëllimi i ujit në dispozicion është më i madh se ai i të gjitha oqeaneve të Tokës së bashku. Së fundi, spekullojnë se oqeani nëntokësor përmban molekula organike që lidhen me ekzistencë jete në të.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: OQEAN I NËNDHESHËM NË TITAN prej Sat 02 Mar 2013, 10:49

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
interesante kjo cka kan zbuluar shkenctaret


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons