Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shpikja e busulles prej Tue 28 Aug 2012, 21:23

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shpikja e busulles

Kinezet ishin te paret te cilet shpiken busullen, reth vitit 1000 pas lindjes se krishtit. Ishte nje gur i “gropezuar” i mbushur me uje, ne qender te te cilit ndodhej nje shigjete mbi nje disk rrotullues. Shigjeta ishte magnetike. Dhe sa here qe ndalonte se rrotulluari, tregonte gjithmone Veriun. E njejta gje ndodh edhe me magnetin, i cili terheq sendet metalike qe ndodhen ne fushen e tij magnetike. Ne rastin e busulles, Toka eshte magneti gjigand. Busulla kineze ishte ndryshe nga te tjerat dhe gjithmone flasim per ate te vitit 1100 pas lindjes se krishtit. Simbolet e saja ishin te skalitura mbi gur. Nje nga mjetet e marines qe perdoren sot neper anije eshte edhe busulla, e cila funksionon me te njejten menyre me ate te busulles se lartepermendur. I vetmi ndryshim midis tyre, eshte se busulla qe perdoret nga detaret nuk ka shigjete magnetike, por ajo çka rrotullohet eshte nje disk i thelle. Disku ndalon gjithmone duke treguar Veriun. Busulla moderne. Kjo busulle e thjeshte te ndihmon te orientohesh, nese ndodhesh ne nje mal dhe ke humbur rrugen e kthimit. Shigjeta e gjate tregon vijen VERI-JUG. Shigjeta e bardhe perdoret per te percaktuar drejtimin te cilin duhet te ndjekim per te arritur atje ku deshirojme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons