Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shpërthen Dielli, valët drejt Tokës prej Tue 03 May 2011, 14:43

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shpërthen Dielli, valët drejt Tokës

Një shpërthim i fuqishëm diellor ka shkaktuar rrezatime të fuqishme valësh elektromangetike, të cilat sipas ekspertëve janë nisur drejt Tokës.

I ashtuquajturi “Shpërthimi X” është më i forti i llojit të vet dhe mund të ndikojë sidomos tek mjetet e komunikimit në Tokë. Observatori i NASA-s që mbikqyr aktivitetin e Diellit regjistroi një vërshim të menjëhershëm e të vrullshëm rrezësh ultraviolet nga një njollë diellore.

Pas rizgjimit verën e kaluar nga një periudhë qetësie disa vjeçare, Dielli e ka rinisur me forcë aktivitetin e tij dhe tani thonë ekspertët, një re grimcash po udhëton drejt planetit tonë ku mund të shkaktojnë stuhi të forta magnetike.

Shpërthimi i përbindshëm, siç e quan BBC u regjistrua të hënën dhe drejtimi i tij është pikërisht për nga Toka. Shpërthimet e paparashikuara diellore mund të ndikojnë mbi teknologjinë moderne, duke nisur që nga rrjetet elektrike, sistemet e komunikimit e deri tek satelitët.

Një i tillë shkaktoi më 1972 një stuhi gjeomagnetike që dëmtoi të gjithë rrjetin e telefonisë për distanca të largëta në Ilinois të SHBA-së. Në 1989 një tjetër stuhi e ngjashme, zhyti në errësirë 6 milion vetë në Kebek të Kanadasë.

Aktiviteti i Diellit pritet të vazhdojë për disa ditë.


P.s. Top channel

http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons