Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjigandët Nefelim ishin ata që ndërtuan piramidat e Egjiptit, ja faktet (video)

E gjithë bota, gjithmonë e kishte kureshtjen “kush i ndërtoi piramidat e Egjiptit?”.
Sigurisht që pjesa më e madhe besojnë se ato u ndërtuan nga egjiptianët, por vitet e fundit, si arkeologët, si antropologët po ashtu dhe paleontologët kanë çelur një diskutim të gjerë, rreth asaj se kur u ndërtuan në realitet piramidat dhe kush!

Disa arkeolog, pretendojnë pas një ekzaminimi me karbon, se ato janë ndërtuar në gjatë periudhës 7,000 – 10,000 vjet më parë. Por, disa të tjerë pretendojnë se ato janë vetëm disa mijëravjeçare dhe se egjiptianët erdhën aty para 3,000 vjetëve, kështu nuk mund të ishin më të lashtë.

Çfarë do të ndodhte nëse egjiptianët ndërtonin disa prej piramidave më të vogla, por jo piramidën e madhe!?
Kjo ndodh për shkak se ne shikojmë tre piramida të mëdha afër tre piramidave të vogla, të cilat nuk duken dhe aq magjepse pranë të mëdhave.

Kështu, pyetja që lind është… kush i ndërtoi ato më parë?

Në videon e parë, të dhënat që rezultojnë, janë tronditëse, pasi vërtet faktet tregojnë se gjigandët ishin ata të cilët ndërtuan piramidat e Egjiptit.
Por, para se skeptikët të fillojë të shtjellojnë fantazinë dhe hamendësit e tyre… le të shikojmë më parë historinë.
Nefelimët, ishin një civilizim prehistorik dhe shumë më i lashtë se egjiptianët, në Bibël ata përshkruhen si gjigand. Ishin ashtu siç dhe thuhej, fëmijët që u lindën nga “Vajzat… e njerëzimit” dhe “Djemtë e Perëndive”. Monumenti më historik i kursit, është Goliath, gjigandi i cili luftoi me Davidin. Gjithashtu u gjendën në Egjipt artefakte të njerëzve më të vegjël të cilët luftonin me qenie më të mëdha. Thuajse çdo qytetërim ka skicat dhe emrat e gjigandëve nga epoka të ndryshme të historisë.

Gary Nelson, arkeolog i shquar, ka publikuar një raport të shkëlqyer rreth këtij fenomeni, duke e ilustruar atë me figura dhe fakte të tjera të cilat nuk zënë mëdyshje. Në artikullin e tij, Nelson thotë: “Jam munduar ta mbaj brenda sferës së imagjinatës time, ashtu siç dhe Çekiçin vare 64 livron, që ndodhet në një minierë bakri, pranë qytetit Llandudno në Uellsin e veriut. Akse gërmimesh gjigande, në Iran, shpata gjigande etj. Do mund të lexonit për javë të tëra rreth historive të gjigandëve. Do këshilloja gjigandët e ishujve Solomon, gjigandë flokë kuq, gjigandët e Arizonës, gjigandët e Kalifornisë, Gjigandët e Ohio, gjigandët peruan etj. Para disa vjetësh nuk mund ta besoja se gjigandët mund të ndërtonin piramida, mendoja si ishte paradoks. Por, vitet e fundit mësova se e vërteta është edhe më e çuditshme se vetë mitologjia e trillimit.”

Sipas shkrimtarit dhe studiuesit Brad Steiger, i cili kishte shkruar më shumë se 168 libra të cilët shitën më tepër se 27 milionë kopje, thotë në librin e tij “Bota para nesh” -“Ekzistonin gërmime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku janë zbuluar eshtra të grave dhe meshkujve të stërlashtë, me një lartësi që i kalonte të shtatë këmbët! Antropoid me brinjë. Gjigandë me dy palë dhëmbë. Njerëz prehistorik me ballë të theksuar dhe nofulla të mëdhenj… Qershorin e vitit 1895, në një vend ku lulëzonin minierat e floririt, në Veil Falls të Kalifornisë, u gjend varri i një gruaje, ku skeleti i të cilës ishte gjashtë këmbë dhe tetë inç gjatësi”.

Pra, çfarë po ndodh në të vërtet me këta gjigand?
Pse nuk i shikojmë dhe ditët e sotme?

Një nga teoritë më dominuese, është ajo se ata vdiqën gjatë përmbytjes të madhe, edhe ata të cilët shpëtuan, vdiqën në vijim si pasoj e sëmundjeve, ndërsa një pjesë prej tyre u kryqëzuan me njerëzit e zakonshëm, gjë kjo që do mund të shpjegonte dhe sindromin e gjigandëzimit.
________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons