Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kur NASA publikoi fotografin të cilën ju shikoni, shumë shkencëtar apo studiues, nxituan të thoshin dhe ta interpretonin atë si një lojë të natyrës, ndërsa një pjesë tjetër, si studiues, astronom, gjeolog, fizikanë etj, pohuan si ishte një tentativë e fuqishme e NASA-s për të zbuluar të vërtetën!
Kjo fotografi është bërë nga HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), e cila mbart kamerën më të fuqishme të dërguar ndonjëherë në hapësirë. Sidoqoftë, ju mund të shihni fare qartë se në imazhin e saj duket një pllajë, e planetit të Kuq, Marsit, e cila është e mbuluar me… pemë!
Sado me kujdes të shikohet kjo fotografi, të cilën falë aftësisë së mrekullueshme të satelitit hapësinorë të NASA-s, i cili ndodhet aktualisht në orbitën e planetit të kuq, çdo kush mund të vërej pemë halore në pllajën dhe kodrinat e marsit!

“Iluzion optik”, thotë NASA!

Sigurisht që e merrni me mend se çdo të ndodhte pas një zbulimi të tillë! Pasi do të hapej rruga për jetën e jashtëtokësorëve dhe për planetët e tjerë të cilët mund të mirëpresin jetë njerëzore në të ardhmen. Por, sipas NASA-s, ajo çka ne shohim nuk është asgjë tjetër veçse një Iluzion!
Një bukuri e veçantë unike në pllajë najë të cilat reflektojnë si “pemë”, janë në fakt gjurmët e mbeturinave, të krijuara nga rrëshqitjet e tokës, kur akulli shkrihet në Mars në pranverë.
Siç shpjeguan shkencëtarët e Agjencisë Hapësinore, fotografia paraqet duna rëre të mbuluar nga një shtresë e ngrirë tepër e hollë të dyoksidit të karbonit, ose akulli të ngirë, që ndodhet rreth 400 klm, në jug të polit të veriut të këtij planetit. Kur dyoksidi i ngrirë shkrin, krijon Iluzionin e pemëve në planetin e kuq.

Ky është shpjegimi i dhënë nga NASA, ndërsa se çfarë mund të besoj çdo kush për të, kjo është e drejtë e pa kundërshtueshme dhe një çështje më vete!


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons