Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

NASA: Pushtimi i Marsit dhe “shtatë minutat e tmerrit”

Përbën një nga uljet më të vështira që është tentuar ndonjëherë në historinë e njerëzimit në univers me an të sondës “Curiosity”.

I quajnë “shatë minutat e tmerrit” dhe jo pa të drejt
ë, pasi kjo është koha më e pakët që do të kenë në dispozicion shkencëtarët e NASA-ës, që t’ia dalin mbanë me uljen e sondës “Curiosity” në sipërmen e Marsit.

Mëngjesin e të hënës, më 6 gusht, pak sekonda pas orës 7:30 minuta, nëse gjithçka shkon mirë sipas programit dhe llogaritjeve të bëra nga specialistët e NASA-ës, do të mësojnë nëse një mburojë termike, një përbërës prej 8 raketash shtytëse dhe tre kabllo të krijuar posaçërisht me najlon, ishin të mjaftueshëm për të realizuar me sukses një nga misionet më të vështira të uljes së sondave në sipërfaqen e një planeti, që është tentuar ndonjëherë në historinë e njeriut në hapësirë.

Është hera e parë ku një anije kozmike tokësore, do të ulëet në sipërfaqen e një planeti, duke përdorur litarë najloni të cilët do të jenë lidhur në një anije të dytë kozmike, e cila do të fluturojë sipër “Curiosity”.
Ulje me sukses, I kësaj anije super-bashkëkohore të NASA, do të përbëjë kulmin e fazës së fundit (dhe më të vështirës) që filloi para tetë muajsh dhe për realizimi e tij u desh të punonin më shumë se 5.000 shkencëtarë dhe u shpenzuan më shumë se 2 miliardë euro.

Qëllimi i “Curiosity” është që të kërkoj përbërës që mund të faktojnë ekzistencën e jetës

Sonda e NASA-ës, nëse ulet me sukses në sipërfaqen e Marsit, do të kërkojë ato përbërës – aminoacidet, sheqerna dhe materialeve të tjera organike- të cilët janë hallkat bazë për ekzistencën e jetës. Zona e zgjedhur për uljen e “Curiosity” ndodhet pranë meridianit të planetit –aty ekziston një krater me diametër 155 kilometrash, i cili u krijua si pasoj e rënies së një komiti shumë të madh në mars, para 3.5 miliardë vitesh dhe sipas pretendimeve të shkencëtarëve, ka shumë gjasa që aty në të shkuarën të kishte ekzistuar një liqen.
Charles Elahy, Drejtor i Laboratorit të Linçimit në NASA, nuk ushqen parandjenja, paramendime përsa i përket uljes së sondës. Ai pohoi se është aq shumë i vështirë ulja e kësaj sonde në sipërfaqe, ashtu siç edhe kontrollimi i energjisë së 25 trenave të[ shpejtësisë së lartë, të cilët lëvizin gjithnjë e më shumë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons