Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zelandë e Re, aktivizohet vullkani i fjetur prej Tue 07 Aug 2012, 22:02

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zelandë e Re, aktivizohet vullkani i fjetur

Një vullkan i fjetur prej mëse një shekulli në Zelandën e Re është zgjuar duke shpërndarë re hiri në qiell dhe duke çoroditur fluturimet dhe trafikun rrugor.

Mount Tongariro, një nga tre vullkanët në qendër të Ishullit Verior, u bë aktiv pak momente para mesnatës, me orën lokale, me shpërthime të fuqishme që kanë zhvendosur gurë të mëdhenj.

Maja prej 1.978 metrash është një park kombëtar dhe shpesh herë është i populluar nga alpinistë. Gjithësesi, nuk ka informacione për viktima dhe dëme materiale.

Disa dëshmitarë e kanë cilësuar si dramatike skenën kur vullkani është aktivizuar. Mount Tongariro shpërtheu për herë të fundit 115 vjet më parë dhe shkencëtarët thanë se nuk e dinin nëse ky shpërthim ishte një rast episodik apo një sinjal për më shumë aktivitet.

Ekspertët thonë se janë shumë të surprizuar nga kjo që ndodhi, ata kishin regjistruar një aktivitet të ulët sizmik në javët e fundit, por nuk prisnin një aktivizim të vullkanit.

“Kjo mund të jetë një periudhë e qetë dhe ne duhet të presim që vullkani të riaktivizohet sërish. Prandaj po e ndjekim situatën nga afër”, deklaroi vullkanologu Michael Rosenberg


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons