Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

5 kuriozitetet qe duhet ti dime per rrobat femerore te banjes

Origjina: Gusht 1812

Mbreteresha e Holandes, Ortensia, u ul ne plazh krejtesisht e veshur duke pritur te futej ne det. Kompleti i saj prej leshi, perbehej nga nje bluze e gjate dhe pantallona deri te kembet. Ne 1824, Karolina, gruaja e Ferdinandit te Burbones, veshi per here te pare ne histori nje kostum te krijuar posaçerisht per t’u futur ne uje qe nuk ishte shume ndryshe nga ai i Mbretereshes se Holandes. Kostumi ishte i perbere nga nje cope e trashe, por shtohej edhe kapelja, dorashkat dhe kepucet per uje. Arsyet ishin dy: asnje nuk duhej t’i imagjinonte format e trupit femeror nga rrobat e lagura qe beheshin transparente. Ne 1904, Paul Poiret, nje rrobaqepes i famshem parisian dekretoi fundin e busteve dhe korseve duke bere nje revolucion te vertete: per te njerezit ne plazh duhej te visheshin sa me lehte ne menyre qe te kishin mundesi te merrnin edhe rreze dielli. Ne vitin 1920, Coco Chanel, arriti te zbulonte krahet e grave duke i veshur ne plazh me pantallona te shkurtra siper gjurit dhe dekolte. Ne te njejtin vit ne Amerike u krijua i pari kostum banje me buze prej materiali elastik. U quajt “modeli sirene” me nje dekolte te madhe ne shpine.Bikini “mon amour”

Ne 2 korrik 1946, disenjatoret franceze, te inspiruar nga testet amerikane berthamore ne jug te Oqeanit Paqesor, krijuan modele te reja te rrobave banje dypjeseshe. Ne 5 korrik ne Paris, nje rrobaqepes francez me emrin Louis Réard, ka hyre ne histori me kreacionin e kostumit te banjes te ashtuquajtur “Bikini”. Por modeli i krijuar prej tij ngjalli shume kritika. Asnje modele nuk donte te sfidonte duke nxjerre ne pah format trupore. Kostumi u vesh nga nje striptiste, ne nje kazino e vetmja qe pranoi te nxirrte ne pah trupin. Vetem ne vitet ‘60 bikini u pranua nga njerezit e zakonshem, kjo fale Margarites se Anglise, motra e mbretereshes se Anglise qe u fotografua ne plazh me bikini. Qe ateheree filloi perhapja e bikinit ne te gjithe boten. Sot bikini ze nje vend te veçante ne koleksionet pranvere-vere te stilisteve me ne ze te botes.Tangat erotike

Ne vitin 1972, ne plazhin e Ipanema-s ne Rio de Janeiro, Rose Di Primo, nje grua italo-braziliane, per te rene ne sy ne nje feste ne plazh modifikoi te mbathurat e kostumit te saj te banjes duke shpikur keshtu bikinin. Ky revolucion beri shume buje. Thuhet se Di Primo, u debua edhe nga familja dhe u dergua ne nje manastir. Pasi u qetesua paksa situata, brazilianet nisen te vishnin tanga ne mase, duke shtuar fluksin turistik te meshkujve nga e gjithe bota drejt plazheve braziliane. Por “loja” e joshjes nuk ka limite dhe shume shpejt tangat qe u perdoren fillimisht te rrobat e banjes nisen te perdoren edhe te kostumet e brendshme duke i bere ato me sensuale dhe seksi. Ne vitin 1981, Frederick Mellinger qe me marken e tij kaliforniane

“Frederick’s of Hollywood” kishte hedhur ne treg ne 1948-n reçipetat me mbushje propozoi tangat si veshje intime. Sot ne Amerike, me shume se ne çdo vend tjeter te botes tangat jane shume te perdorura, si ne rrobat e banjes si ne ato intime.Trikini dhe fatkini

Evolucioni i rrobave te banjes nuk njeh kufij. Nje hibrid mes truporeve dhe bikinit, trikini ka pushtuar pasarelat dhe plazhet ne menyre marramendese. Por nese per te veshur trikini duhet nje trup i bukur e plot forma, per te veshur fatkini duhen kile te teperta. E ne fakt, keto te fundit jane kostumet e banjes te dizajnuara posaçerisht per femrat “over size” me prerje dhe modele qe te tregojne shume mire.Ngjyrat

Pavaresisht se tendencat e modes ndryshojne nga njeri sezon ne tjetrin, ngjyrat, ashtu siç thone stilistet nuk dalin asnjehere nga moda. Nje plazh eshte e domosdoshme te biesh ne sy dhe ngjyrat e forta e kryejne me se miri kete funksion. Te kuqe, te verdha, portokalli ose blu: gjithmone do te dukesh bukur. Asnjehere mos synoni vetem tek e zeza per t’u dukur seksi


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
hahahahahah

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons