Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Prodhohet vera e parë nga domatja prej Fri 03 Aug 2012, 21:08

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Prodhohet vera e parë nga domatja

E tëra filloi me një recetë të vjetër familjare deri të cilën gati rastësisht e kishte gjetur stërgjyshi i kanadezit Pascal Miche, i cili tashti komercializon 34 000 shishe të këtij eliksiri në pronën e tij në Quebec.

Ky 40-vjeçar kanadez me prejardhje nga Belgjika ka një vresht të pazakonshëm, ku nuk kultivon hardhinë e rrushit, por disa lloje të domates që ai vet i ka përzgjedhur.

Ky ish mish-shitës thotë se kultivimin e domates së verës e ka filluar para shtatë vjetëve.

“Doja të përfundojë atë që stërgjyshi im e ka filluar në fillim të viteve të ’30-ta të shekullit të shkuar”, tha për agjencinë e lajmeve AFP Miche, i cili domates së tij i përkushtohet po aq sikur vreshtarët që e kultivojnë rrushin e tyre.

Ai verën e tij, për prodhimin e së cilës në një cikël i nevojiten nëntë muaj, e ka quajtur “Omerto”, sipas stërgjyshit të vet.

Kjo verë me ngjyrë ari përmban 18 për qind alkool dhe nuk ka fare shije të domates, kurs shitet me çmim prej 25 dollarëve kanadezë për një shishe.

Ai shpreson që së shpejti këtë verë të fillojë ta eksportojë edhe në SHBA dhe Evropë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons