Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulimet e Da Vinçit që njerëzit nuk i kanë ditur kurrë

Të gjithë kemi dëgjuar për shpikësin dhe shkencëtarin e madh italian, Leonardo da Vinçin, por jo të gjithë e dinë që shumë prej sendeve dhe mekanizmave që ne përdorim sot janë projektuar prej tij.

Italiani Leonardo da Vinçi (1452-1519) njihet si ndër zbuluesit më të mëdhenj. Ai zbuloi shumë makina dhe mjete të cilat nuk janë ndërtuar gjatë kohës kur ai ishte ende gjallë, transmeton Starti shkrimin. Shumë njerëz sot kanë dëgjuar, parë dhe prekur një maskë me gaz, por kurrë nuk mund t’i ketë shkuar në mendje që ajo është hedhur në letër si ide prej Da Vinçit.

Ja cilat janë shpikjet e Da Vinçit të cilat njerëzit i trashëgojnë sot dhe që nuk bëjnë dot pa to:- Ventilimin

- Busullën

- Aeroplanin

- Helikopterin

- Instrumente mekanike muzikore

-Armën shumë tytëshe

- Skenën rrutulluese

- Orën me zile

- Teshat zhytëse

- Maskën e gazit

- Parashutën

- Turbinën me ujë

- Orën

- Vinçin

- Tankun

- Syzet

- Makinën me avull

-Teleskopin


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons