Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Simbolet Naziste dhe fshehtësit e tyre..!? prej Thu 02 Aug 2012, 19:36

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zvastika, një simbol i pagabueshëm i fuqisë naziste, u ndalua në Gjermani për disa kohë. Megjithatë neo-nazistët kanë gjetur mënyra të tjera, ku përfshihen kode dhe simbole, për të shprehur bindjet e tyre pro Hitlerit.

Një broshurë e re që është quajtur “Fshih dhe kërko”, e cila u publikua kohët e fundit në revistën gjermane “Der Spiegel”, shpjegon trendin e ri shqetësues. Të gjitha simbolet e reja janë të fshehta në mënyrë që njerëzit të mos mund t`i njohin. Shenjat e reja të nazistëve mund të shihen në banderolat në ndeshjet e sportit, si tatuazhe etj.

Krijuesi i broshurës Majkëll Ueiz, tha për revistën gjermane se ky kërkim ka si qëllim që të zbulojë brezin e ri të nazistëve, veçanërisht ata që fshihen pas mësuesve apo dhe punonjësve social, të cilët kanë lidhje të drejtpërdrejtë me fëmijët.

Një simbol i nazistëve të rinj është “14”, kjo shifër është një kodë për “14 fjalët”, një frazë kjo shumë e njohur, e thënë nga separatisti i bardhë amerikanë Deivid Lein. “Ne duhet të sigurojmë ekzistencën e njerëzve tanë dhe të ardhmen e fëmijëve të bardhë”, është një lloj testamenti për të gjithë neo-nazistët.

“BH” është një tjetër kod urrejtjeje. Kuptimi i këtij simboli është “Gjak dhe Nder”, (Blood and Honour), me këtë simbol përfaqësohen një grup ekstremistësh të bardhë, të cilët janë krijuar më shumë se dhjetë vite më parë.

Numri 88 është gjithashtu një simbol i ri i nazistëve. Ai është i barabartë me shprehjen “Hail Hitler”, duke qenë se shkronja “H” është shkronja e 8- të në alfabetin gjerman. Sipas të dhënave ekzistojnë rreth 150 kode të nazistëve në Gjermani.

Shumë nga simbolet e nazistëve janë të vjedhura dhe kjo nuk është diçka e re. Zvastika, shumë kohë përpara se të bëhej simbol i vrasjeve dhe racizmit nga Hitleri dhe partia Naziste, ishte simbol i paqes për kultura të shumta popullore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons