Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Tolstoy ka 200 pasardhës nëpër botë prej Thu 02 Aug 2012, 17:08

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Tolstoy ka 200 pasardhës nëpër botë

Në dhjetëra vende të botës jetojnë rreth dyqind pasardhës të Lev Nikolayevich Tolstoy (1828 - 1910) të cilët çdo dy vjet bëhen tok me qëllim që të shihen e të shoqërohen, ka deklaruar djali i stërnipit të shkrimtarit të njohur Tolstoy.Siç njofton agjencia informative fetare (VIA), në Rusi jetojnë rreth njëzet pasardhës të Tolstoy, në Suedi jetojnë rreth njëqind, derisa në Itali, Uruguai, Brazil, Amerikë dhe Francë jetojnë të tjerët.

Nuk janë të gjithë ortodoksë, ka edhe katolikë, por edhe protestantë. Vladimir Tolstoy, të cilin presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kohët e fundit e ka emëruar si njërin nga këshilltarët e tij, thotë se disa nga pasardhësit gjatë vitit 1945 janë kthyer nga Jugosllavia e atëhershme në Rusi. Vladimir Tolstoy tash disa vjet është drejtor i memorialit “Jasna Poljana” (“Fushë e qartë”), i cili gjendet rreth 200 kilometra larg Moskës, e në të cilin vend shkrimtari i njohur ka kaluar pjesën më të madhe të jetës.

Vladimir Tolstoy deri para disa vjetësh i ka bërë thirrje Kishës Ortodokse Ruse që edhe një herë t’i shqyrtojë rrethanat nën të cilat stërgjyshi i tij në vitin 1901 është anatemuar dhe larguar nga kisha. Ky largim, siç deklarohet, i ka ndarë një pjesë të intelektualëve rusë nga kisha dhe ajo distancë vazhdon edhe sot.

Priftërinjtë rusë nuk ia këshillojnë besimtarëve që të lexojnë veprat e Tolstoyit. VIA përkujton që përvjetori i 100-të i vdekjes së Tolstoy, para dy vjetësh, është shënuar me një ceremoni të thjeshtë dhe se ai jo vetëm për kishën, por edhe për shtetin ka mbetur një rebel.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons