Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Që në fillimet e saja në 1958, Agjencia Amerikane për Kërkime Hapësinore (NASA) i është dashur të shpikë çdo gjë që i duhej për të bërë misionet hapësinore të mundura, që nga kostumet e astronautëve deri tek pasqyrat dhe programet e përdorura në teleskopin “Hubble”.

NASA ishte mjaft e zgjuar të dinte dhe të bënte çdo gjë vetë. Ata janë mbi të gjitha shkencëtarët raketë. është partnere me shumë biznesmenë dhe shkencëtarë rreth botës për të krijuar shpikje të mrekullueshme që planeti ka parë ndonjëherë.

Ja se cilat janë pesë shpikjet:


1. Kura Nanoqeramik për kancerin, bën flokun të shëndrisi. Duke punuar si një shkencëtar i NASA-s i specializuar në nanomateriale (të cilat janë 10 mijë herë më e vogël se një fije floku të njeriut), Dr Denis Morrison merret me nanoqeramik të zhvilluar, e cila mund të formohet në balona të vogla të quajtura microkapsules. Këto balona mund të jenë të mbushura me kancer që lufton kundër drogës dhe injektohet në tumoret solide.

2. Shtresat reflektuese shpëtojnë laboratorët e qiellit. Në vitin 1973 NASA kishte një laborator në qiell por pati disa probleme, i ra një panel diellor dhe NASA-s iu desh ta zëvendësonte shpejt, dhe kështu që ajo shpiku Shtresat reflektuese.

3. Pasqyra të deformueshme, jo për shtëpi qejfi. “Hubble” dhe fletët e saj të mahnitshme të qelqit optik hapi rrugën për Gjetësin e Planeteve Tokësore dhe pasqyrat e saj të shtrembëruara, të cilat do të kenë 100 herë fuqinë e imazhit të paraardhësit të tij, kur NASA nis atë në të ardhmen e afërt.

4. Nanotubes që shikojnë për jetë në Mars. Nanotubes është një robot i ndërtuar posaëërisht nga NASA në mënyrë që të gjenin forma jete në Mars.

5. Misionet në Mars bëjnë që NASA të krijojë “Tought Armor”. Një robot me strukturë shumë të fortë që ti përballojë çdo gjendjeje, i pajisur me airbeg dhe me një peshë shumë të lehtë që të ketë mundësi të lëvize shpejt./express/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons