Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Galaktika jonë do të ndeshet me Andromedën fqinje

Galaktika Andromedamomentalisht është e larguar 2,5 milionë vite të dritës nga Rruga e Qumështit, por në mënyrë të pashmangshme është duke na u afruar, ndërsa goditja do

të ndodhë pas 4miliardë vjetësh. Goditja kataklizmike e galaktikës sonë Rruga e Qumështit dhe Andromedës fqinje nuk mund të shmanget, por do të ndodhë pas

katër miliardë vjetësh, ka deklaruar ditë më parë Agjencia hapësinore amerikane, NASA.

“Modeli ynë në mënyrë statistike i përshtatet përplasjes së drejtpërdrejtë tëAndromedës dhe Rrugës së Qumështit”, ka thënë në konferencë për shtyp, Roeland van der Marel,

astrofizikani i "Space Telescope Science Institute" në Baltimore.

Ky është konkludimi i matjes së shpejtësisë dhe i drejtimit të trajektores së Andromedës, procesit kompleks të kryer duke iu falënderuar teleskopit hapësinor, Hubble.

Andromeda, të cilën e quajnë M31, momentalisht është e larguar 2,5 milionë vite të dritës (një vit i dritës ka 9.460 miliardë kilometra) nga Rruga e Qumështit, por është duke iu afruar në mënyrë të pashmangshme. Kjo tërheqje është pasojë e forcës së gravitacionit të dy galaktikave dhe materies së zezë që i rrethon.

“Pas gati një shekulli të tërë të supozimeve në komunitetin shkencor për fatin e Andromedës dhe fqinjit të saj, Rrugës së Qumështit, më në fund kemi pasqyrë të qartë për rrjedhën e atyre ngjarjeve në hapësirë për një miliard vitet e ardhshme”, ka thënë Sangmo Tony Sohn nga ky institut.

Edhe pse Andromeda i afrohet galaktikës sonë dymijë herë më shpejt, do t’i duhen katër miliardë vjet për t’u ndeshur me rrugën e qumështit. Përveç kësaj, do të duhen edhe dy miliardë vjet të tjera që galaktikat të bashkohen tërësisht.

Nga ato do të krijohet një galaktikë në formë eliptike, forma më e zakonshme në hapësirën afër nesh, kanë shpjeguar astronomët. Dielli në galaktikën e re do të jetë i zhvendosur, por Tokës dhe sistemit tonë diellor nuk i kërcënohet shkatërrimi,

pohojnë shkencëtarët.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
do ishte me mir qe mos ti lezoja ket tem sepse sa her lexoj kshu fillon dhimbja kokes


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons