Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Google na njeh më shumë se ne veten tonë! prej Thu 07 Jun 2012, 19:31

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një luftë e ashpër e padukshme po zhvillohet rreth shoqërisë sonë, ndërsa fushëbeteja është interneti. Në zhvillim të përhershëm janë teknologjitë e reja, që gjithnjë shërbejnë për mbledhjen e të dhënave personale të përdoruesve në internet. Dhe, ku është fundi i tërë kësaj?

Përgjigjen në këtë pyetje kanë tentuar ta japin mysafirët “sypherpunk” (aktivistët të cilët mbështesin përdorimin e kriptografisë, si mjet për ndryshime politike dhe shoqërore – v.j.) të episodit më të ri të serisë televizive të themeluesit të WikiLeaks-it, Julian Assange: Jeremie Zimmermann, Andy Muller-Maguhn dhe Jakob Appelbaum.

Ata arritën në përfundimin se deri vonë kontrollimi i çdo thirrjeje telefonike dhe shënimeve të internetit është dukur si një fantastikë shkencore, porse tashti kjo paraqet një fakt real.

“Teknologjia ka lejuar kontrollin e plotë mbi komunikimin e përditshëm. Sa më shumë e përdorim internetin, aq më shumë jemi të ekspozuar ndaj kësaj. Ushtria ka kontroll mbi agjencitë e zbulimit, që nga ana tjetër kanë kontroll dhe mbikëqyrje të plotë tek të dhënat tona personale. Prandaj, lirisht mund të flasim për një lloj të militarizimit të jetës civile”, ka thënë Zimmerman, transmeton RT.

Për hakerin gjerman Muller-Maguhna, nuk ka asnjë dyshim se po bëhet monitorimi dhe mbledhja e të dhënave personale,

“Google di më shumë për ne se nënat tona, ndoshta edhe më shumë seç dimë ne për veten tonë”, vlerëson ai.

Zimmerman beson se në internet është fshirë linja mes privates dhe publikes, mbi të gjitha fal interesit ekonomik të web-kompanive.

“Për këto kompani më i rëndësishëm është bashkëpunimi me shtetin: që t’i zbulojnë klientët e tyre, duke shkelur të drejtën e tyre për intimitet dhe duke përfituar përmes kësaj. Kjo krijon një kulturë të mbikëqyrjes, ndërsa pas tërë kësaj qëndrojnë paratë”, thotë Appelbaum.

Assange shpreson se me kohën do të zhvillohen mjetet të cilat përdoruesve do t’jua lejojnë kontrollimin e të dhënave të dhe komunikimin.

Në fund, të gjithë pjesëmarrësit kanë përfunduar se si zgjidhja është në kriptografi dhe se njerëzit e fundit të lirë do ta përdorin kriptografinë për t’u mbrojtur kundër mbikëqyrjes totale të shoqërisë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons