Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vdekje e fotografuar prej Thu 07 Jun 2012, 18:10

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kjo foto e vitit 1985 vleresohet si fillimi i asaj qe sot quhet “globalizim mediatik” meqe agonia e Omayra Sanchez u ndoq prej kamerave televizive nga anembane bota.
Pavaresisht prej filmimeve te shumta nga kamerat e TV-ve, ishte pikerisht kjo foto e realitetit trondites qe hyri ne histori si transmetimi i pare i dhimbjes dhe vdekjes se nje njeriu.
Omayra Sanchez, 13 vjec, mbeti viktime e shperthimit te vullkanit Nevado del Ruiz ne 1985 qe shkaterroi krejtesisht fshatin Armero ne Kolumbi. Omayra mbeti e bllokuar per 3 dite nen balten, argjilen dhe ujin qe kish mbetur nga ajo qe dikur ishte shtepia e saj. Kur mjeket me mjete te kufizuara mberriten dhe u perpoqen ta ndihmonin, kuptuan te trishtuar se nuk mund te benin asgje per ta shpetuar meqe per ta nxjerre nga gracka vdekjeprurese ku kish ngecur, u duhej t’i prisnin kembet dhe ne mungese te specialistit vdekja do te ish e sigurt.
Sipas mjekeve te ndihmes se shpejte dhe gazetareve qe i ndenjen prane, Omayra qendroi e forte deri ne minuten e fundit te jetes. Gjate 3 diteve qe zgjati agonia e saj, ajo mendoi vec qe te kthehej ne shkolle ku e prisnin librat dhe shoket. Fotografi Frank Fournier qe beri kete foto te Omaraya-s udhetoi anembane botes dhe ngriti zerin per indiferencen e treguar nga qeveria kolumbiane ndaj viktimave te fatkeqesive natyrore si kjo ne fjale.
Fotoja u botua disa muaj pas vdekjes se vajzes dhe Frank Fournier mori cmimin e World Press Photo Premier Award me 1986 me kete foto....


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons