Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Galaktika “dëbon” Vrimën e Zezë prej Wed 06 Jun 2012, 22:08

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Galaktika “dëbon” Vrimën e Zezë

Një shfaqje e rrallë, megjithëse ka ndodhur rreth katër miliard vite më parë. NASA dokumentoi me imazhet e marra nga teleskopët e saj hapësinorë, shfaqjen e radhës; “dëbimin” me shpejtësinë e miliona kilometrave në orë të një Vrime të Zezë nga galaktika CID-42.

Sipas vëzhgimit të shkencëtarëve amerikanë të Observatorit Chandra X-Ray, Vrima e Zezë mund të jetë “dëbuar” pas përplasjes së dy galaktikave, që të dyja të pajisura me nga një Vrimë të Zezë. Gjatë përplasjes, thonë ata, rrymat e forcës gravitacionale të prodhuar duhet të kenë qenë aq të fuqishme sa të gjenerojnë një zhvendosjë aq të fortë të Vrimës së Zezë, saqë kjo e fundit del jashtë vetë galaktikës pjesë e së cilës ishte.

NASA thotë se nisur nga distanca miliona vite dritë larg, “dëbimi” i Vrimës së Zezë” ka ndodhur rreth 4 miliard vite më parë, ndërsa përplasja mes dy galaktikave shtrihet akoma më gjatë në kohë.

Vrimat e Zeza përshkruhen nga astronomët si trupa qiellorë të shtrirë në kohë dhe hapësirë, ku forca e rëndesës është aq e madhe sa “mban peng” gjithcka, përfshirë edhe dritën.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons