Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Studimi, Sirenat Jane Te Verteta prej Wed 06 Jun 2012, 19:47

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Studiuesit kishin arritur në përfundimin se qeniet e çuditshme që detarët shikonin, ishin gjitarë zhytës, që i përkasin familjes së sirenave, që shumë herë janë të njohura dhe si… lopët e detit.Por, përfundimi i tyre rezultoi i gabuar.Një studim i ri, i kryer nga shkencëtarët, zbulon se pas legjendave të detarëve fshihet e vërteta: “Sigurisht që është një teori shumë radikale për zhvillimin e qenies njerëzore, por kemi përqasur legjendën e stërlashtë me një studim shumë të detajuar dhe shumë shkencor, ndaj dhe vërtet besojmë se kjo ka si bazë të vërtetën”, – deklaroi Charlie Foley i Animal Planet, në edicionin e lajmeve të kanalit televiziv “Fox”.Sipas teorisë së re, pra, ekzistonte dikur në tokë një qenie majmuni zhytës, gjitar, që jetonte në det dhe ngjante shumë me atë çka ne kemi në mendjet tona dhe e imagjinojmë dhe e quajmë “Sirena”.Është shumë e komplikuar si teori, për vetë faktin se për dikë mund të duket shumë e paimagjinueshme dhe vërtet mund të ekzistonin këto qenie. Le të kujtojmë se evolucioni i njeriut mund të ketë lidhje direkte me detin.Është e sigurt se njerëzit prehistorik, jetonin në bregdet. Diçka e njëjtë me atë të Andertalëve, të cilët datohen deri 100 000 vjet më parë. Gjurmët e të cilëve janë zbuluar në shumë vende të ndryshme të botës, duke veçuar ato të Ballkanit jugor dhe perëndimor”, – shpjegon Charlie Foley, duke theksuar se sirenat janë qenie paranjerëzore, e të njëjtës “racë”.Ekipi i tij i studimit, e di shumë mirë se rezultati i tyre do të ngjallë shumë reagime të forta, pasi prezantojnë me një mënyrë më të specifikuar shkencërisht teorinë e zhvillimit të specieve në tokë.“Ka shumë diferencë midis nesh dhe gjitarëve prehistorikë, por shumë karakteristika tonat ne i ndajmë me gjitarët e detit. Siç p.sh. rrjeta midis gishtave, që në shumë gjitarë të tjerë prehistorikë nuk ekziston, si dhe shtresa e yndyrës nënlëkurë dhe mungesa e pushit/qimeve në trup”, – shpjegon Foley dhe thekson diçka shumë të rëndësishme: “Nuk ju bën përshtypje se njerëzit kanë aftësitë e instinktit të notojnë dhe të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre, kur ndodhen në det. Njerëzit mund të mbajnë frymëmarrjen deri në 20 minuta, më shumë se çdo kafshë tjetër tokësore”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons