Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Helmi që vrau Mbretëreshën Elizabeth A prej Tue 05 Jun 2012, 21:20

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Helmi që vrau Mbretëreshën Elizabeth A

Mbretëresha Elizabeth A, pra mbretëresha e parë, vdiq në vitin 1603 në moshën 70-vjeçare.

Teoria mbizotëruese rreth misterit të vdekjes së saj, pohon se ajo vdiq për shkak të një helmi të marrë në gjak.
Është e njohur tashmë se Mbretëresha Elizabeth A, mbante një maskë të rëndë make up, me qëllim që fytyra e saj të ishte e ashpër dhe e bardhë. Kjo, për arsye të dëlirësisë së saj, pasi ishte betuar përjetësisht të abstenonte.

Gjithashtu, lëkura e saj e bardhë, ishte një shenjë e origjinës aristokratike. Sipas legjendës, këmbëngulja e saj për një lëkurë sa më të bardhë, mund të ketë lidhje direkt me vdekjen e saj.
Thuhet se gjatë natës, ajo vendoste në fytyrën e saj një lloj përzierje të njohur si “Maska e rinimit”.

Përbërja e përzierjes, akoma dhe sot mbetet enigmë. Por, ajo që dihet me siguri është fakti se përmbante bojë të bardhë, për të cilën dyshohet se kishte përqindje të lartë plumbi dhe të disa substancave të tjera toksike.

Kështu, dalë nga dalë “Maska e rinimit”, u kthye në maskë “vdekje”, pasi u shndërrua në helm dhe ishte pikërisht kjo fajtore për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons