Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

NASA: Fatkeqësisht, metani i marsit nuk ka origjinë organike

Shkencëtarët, astronomët, “planetologët” etj, të NASA-ës, u inkurajuan së tepërmi para nëntë vjetësh, kur ata zbuluan metan në atmosferën e marsit.
Që nga ai moment pikëpyetjet ishin të shumta. Ndaj dhe me të drejtë shtrohej pyetja, mos vallë ky gazë organik ka prejardhje nga mikrobe jashtëtokësore?
Fatkeqësisht jo, përgjigjet një ekip shkencëtarësh nga e gjithë bota, të cilët rezultuan se metani e ka prejardhjen nga meteorit të ekspozuar në rrezatimin e Diellit.

Metani, një gaz pa shije dhe pa ngjyrë, përbëhet një atom karboni i bashkuar me katër atome hidrogjeni. Ai prodhohet dhe në tokë nga procedura biologjike, siç është dekompozimi i komplikuar i bashkimeve organike.

Në rastin e marsit, shkencëtarët ndodheshin në dilemë, përsa i përket prejardhjes së gazit, pra nëse ai kishte prejardhje organike, apo ishte krijuar si pasoj e një shpërthimi vullkanik, gjë kjo që deri tani nuk është konstatuar ende.
Deri më sot, asnjëra nga të dy teoritë nuk është vërtetuar, megjithatë, sipas studimeve të mëparshme, prodhimi i metanit në planetin fqinjë, arrin në 200 deri në 300 tonë në vit.

Një përgjigje më konkrete tenton tashmi t’i jap një ekip shkencëtarësh me raportin e tyre të sapo botuar në revistën shkencore “Nature”. Pas shumë eksperimenteve mbi një cope meteoriti që ishte gjetur në Tokë, ekipi i studiuesve arriti në përfundimin “zhgënjyes” se metani nuk ka prejardhje organike.

“Metani prodhohet nga numër shumë i madh meteoritësh dhe nga kokrriza pluhuri ndërplanetar, të cilat bien nga hapësira në sipërfaqen e marsit”, deklaron Frank Kepler i Institutit të Kimisë, Max Planck, Gjermane dhe udhëheqës i ekipit të shkencëtarëve.

“Energjia (që kërkohet për krijimin e gazit) buron nga rrezatimi i fuqishëm diellorë”, shton ai.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons