Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pijne helmin e gjarperit prej Mon 04 Jun 2012, 19:53

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pijne helmin e gjarperit

Pjesë të një komuniteti ekstrem kristian në Virgjinian Perëndimore, besimtarët zbatojnë një rit, në të cilin marrin helm nga goja e gjarprit dhe e kapërdijnë.

Sipas tyre, duke kryer këto veprime, ata kanë mundësi që të flasin pa e hapur gojën dhe pajisjen me fuqinë për të shëruar njerëz, pasi marrja e helmit konsiderohet një bekim nga Shpirti i Shenjtë.

Tradita e çuditshme dhe njëkohësisht e frikshme, ka tërhequr prej kohësh vëmendjen e publikut që prej vdekjes së Mack Wolford, një prej besimtarëve më të njohur të këtij sekti.

I kafshuar nga vetë gjarpri i tij, në mesin e viteve 1980, Wolford refuzoi që të merrte trajtim mjekësor, duke besuar se po vihej në provë nga Zoti. Si rrjedhojë, ai ndërroi jetë 11 orë më pas për shkak të helmimit.

Babai i tij gjithashtu kishte vdekur si pasojë e kafshimit të një gjarpri gjatë një shërbese fetare.

Zanafilla e shfaqjes daton që në vitin 1909, kur George Went Henseley, një prift sharlatan, nisi të përfshinte “puthjen” e zvarranikut në shërbesat e tij fetare të Kishës së Zotit, në Klivlend.

Ai pretendonte se ishte kafshuar mbi 300 herë nga gjarpërinjtë, pa i ndodhur asgjë.

Besimi fetar merr shkas nga një thënie e debatueshme e ungjillit, psalmi i Markut 16:17, në të cilin Zoti i drejtohet apostullit duke i thënë “në emrin tim, do të flasësh me një gjuhë të dytë”, ndërsa psalmi vazhdon me një referim për gjarpërinjtë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons