Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Studimi: Kush ha thonjtë apo çamçakëz, ndihmon trurin

Sjelljet e përsëritura që bëjmë shpesh me gojë, të tilla si përtypja e çamçakëzit ose ngrënia e thonjve, në dukje si të shpifura, shkaktojnë në fakt një përfitim mbi trurin.

Kjo pohohet nga një studim i kryer nga Universidad del Pais Vasco.

Sipas tij, këto aktivitete, kryhen automatikisht ose të pandërgjegjshme nën stres ekstrem emocional, por në bazë të studimit të lartpërmendur, rezulton se ato në fakt, lehtësojnë pasojat e ankthit.

Studimi paraqet gjithashtu faktin se zakoni që kanë brejtësit kryesisht (minjtë), për të bluar me dhëmbët e tyre, mund të jetë i përshkruar si një “mekanizëm lirimi”, i zhvilluar në mënyrë të pandërgjegjshme për të zbutur efektet e stresit.

Kjo tregon se ekziston një lidhje e rëndësishme midis lirimit të dopaminës në shumë zona të trurit, pra lëndës, që rehabiliton efektet e ankthit dhe stresit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons