Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Anija kozmike e NASA-s Cassini oribter kap një formë misterioze gjashtëkëndëshe mbi Polin e Veriut te Saturnit. Forma (anormale) është dy herë me e madhe sa gjerësia e tokës, dhe është e rrethuar nga nje vorbull reje.

Kevin Baines i Jet Laboratorit te NASA-së Propulsioni në Pasadena, Kaliforni, deklaron se: "Ky është një tipar shumë i çuditshme, e shtrirë në një mënyrë të saktë gjeometrike me gjashtë kende, gati me brinje në mënyrë të barabartë e te drejta ''

''Ne kurrë nuk e kemi parë këtë fenomen në ndonjë planet tjetër si ne Saturn.Atmosfera e trashë e Saturnit,valët rrethore në forma dhe ku ''qelizat'' konvecktive dominojnë,është ndoshta dhe vendi i fundit që ju do shihni një forme gjeometrike gjashtëkendore të njëanshme ne nje planet"

Me përdorimin e një kamera infra-kuqe, shkencëtarët shohin gjashtëkëndëshin së bashku me një formacion të vogël gjashtëkendesh tjeter te njëanshme brenda tij.

NASA ka krahasuar kete gjashtëkëndësh në polet në vorbullen polare të Tokës, në të cilën era fryn në një lëvizje rrethore rreth poleve, por në rastin e Saturnit, forma është një gjashtëkëndësh mahnites!

Hetimet e Voyager 1 dhe 2 te NASA-s e kanë parë këtë formacion më shumë se 20 vjet më parë, por me formën gjashtëkëndësh asnjehere.Shkencëtarët e NASA aktualisht mendojne se Saturni është nje planet ne gjenerim e siper ne aspektin e ngrohjes dhe ne kete kuadër ka marre ngjyrat dhe formatin gjashtëkëndësh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
kur skan mundur shkenctaret ti gjejn emrin e duhur si munden ta gjejn njerezit e thjeshte


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons