Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Bashkimi Ndërkombëtar për Kiminë e Pastër dhe të Aplikuar (Iupac) ka ratifikuar zyrtarisht emrat e propozuar për elementët 114 dhe 116, zbulimi i të cilëve u konfirmua nga Iupac në fund të vitit të kaluar.

Elementët do të marin emrat që njohin përpjekjet e përbashkëta të shkencëtarëve nga Sh.B.A dhe Rusia për të siguruar një dëshmi të qartë të sintezës së tyre.


Emrat e pranuar te elementeve te reja jane Flerovium (simboli FI) per elementin 114 ne nder te fizikantit rus Georgiy Flerov, i cili zbuloi fuzionin e uraniumit. Emri i Flerov i eshte dhene njekohesisht edhe Institutit te Perbashket te Kerkimeve Berthamore ne Dubna, Rusi, aty ku u realizua elementi i pare.

Elementi 116 do te quhet Livermorium (simboli Lv) ne nder te Lawrence Livermore nga Laboratori Kombetar Kaliforni, shtepia e nje ekipi te perbashket per kerkime berthamore dhe elementeve te rende.

Sot eshte gjithashtu afati i fundit per aplikime ne Iupac, per elementet e rende, e cila tani do te mare ne konsiderate prova te reja per pretendimet ne lidhje me zbulimin e elementeve 113, 115, 117 dhe me larte.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons