Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Teleskopi Gemini fotografoi mjegullnajën misterioze Sharpless 2-71

Një nga pamjet më të bukura të universit mundi të fotografojë teleskopi Gemini, që ndodhet në Hawaii.
Mjegullnaja Sharpless 2-71, ndodhet në plejadën e Shqiponjës, në distancë prej 3.260 vite dritë larg Tokës dhe i përket kategorisë të mjegullnajave planetare.

Mjegullnajat planetare

Pavarësisht emrit të tyre, këto mjegullnaja planetare nuk kanë lidhej apo nuk lidhen me planetë. Ato krijohen kur një yll, siç është Dielli ynë, hynë në fazën përfundimtare të jetës së tij, me lëndët “djegëse” të tij (veçanërisht hidrogjeni) të jenë konsumuar përfundimisht. Kur ndodh kjo, shtresat e brendshme zgjerohen/tkurren dhe kështu temperatura bie shumë ndjeshëm, duke krijuar një mjegull pluhuri dhe gazrash. Rrezatimi që buron nga ylli jonizon mjegullnajën duke e bërë atë të duket kaq ndritshme.

Sharpless 2-71

Sharpless 2-71, ishte zbuluar para disa dhjetëvjeçarëve -më saktë, në 1946-ën nga Rudolph Minkowski- dhe shkencëtarët besonin se ishte produkt i një ylli të ndritshëm, i cili kishte hyrë në fazën e fundit të shkatërrimit të tij, gjë kjo që duket dhe në fotografi, me yllin në qendër të mjegullnajës.

Por, vëzhgime të tjera, çojnë në konkluzionin se krijuesi i mjegullnajës nuk është ylli i ndritshëm, pasi rrezatimi të ai emeton nuk është aq i fuqishëm sa të jonizojë dhe të bëjë mjegullnajën të shndrijë kaq shumë. Njkë ekip shkencëtarësh, nga Universiteti Macquarie në Sydney, pretendon se “babai” i Sharpless 2-71 është një yll tjetër, i cili është më pak i shndritshëm por emeton një dritë blu.

“Morfologjia kaotike e Sharpless 2-71, tregon se është produkt i procesi shumë të komplikuar kozmik”, deklaron Luis Miranda, i Institutit të Astrofizikës në Andaluzia të Spanjës, i cili nuk është amtarë i ekipit të shkencëtarëve, por ai ka studiuar shumë më hollësisht mjegullnajën Sharpless 2-71.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons