Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Shkencëtarët kanë gjetur bakterin në fund të oqeanit paqësor, i cili nuk është ushqyer në 86 milionë vitet e fundit dhe pohojnë që ai mund të jetojë pa ushqim. Bakteri është zbuluar kur hulumtuesit e kanë shpuar një vrimë në shtresën e baltës të kuqe në fund të oqeanit paqësor.
Kjo është zonë në të cilën nuk ekziston jeta dhe pjesa më e madhe e planktoneve dekompozohet para se të prekin fundin e thellë. Hans Roy, nga Universiteti Aarhus në Danimarkë, i cili ka publikuar rezultatet e hulumtimit në zhurnalin “Science”, tha që kur krijohet shtresa e rendimenteve në fund të oqeanit në atë pjesë, duhet të kalojmë mijëra vite para se të krijohet shtresa tjetër.

Roy ka qenë pjesë e ekspeditës e cila në vitin 2009 ka filluar hulumtimet e pjesës në të cilën kanë gjetur bakterin e gjallë, i cili nuk është ushqyer për miliona vite, sepse në atë pjesë nuk ka ushqim.

“E kanë braktisur tokën para 86 milionë vitesh me sasi të caktuar të ushqimit dhe ende jetojnë duke iu falënderuar atij ushqimi. Kjo është sikur ta preni piten në gjysmë dhe të vazhdoni ta bëni këtë gjë përsëri. Është mjaft e thjeshtë dhe e çuditshme”, tha Hans Roy dhe shtoi se si bakteret kanë metabolizmin më të ngadalshëm, me nevoja jashtëzakonisht të vogla për ushqim dhe oksigjen. “Unë kam 63 kilogramë dhe ha disa kilogramë ushqim në ditë. Për të ngrënë peshën time do të më duheshin rreth dy muaj. Këtyre organizmave u nevojiten mijëra vite për të ngrënë peshën e tyre”, sqaron shkencëtari nga Universiteti në Aarhus. Roy nuk ka konfirmuar saktësinë e informatës që janë gjetur bakteret e vjetra 86 milionë vjet, por ka thënë që ato kanë filluar të shumohen në kohën e dinozaurëve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Similar topics

-

» Galeri? Ku është?

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons