Forumi Kuq E Zi
Vazhdon të rritet temperatura e ujit në Mesdhe Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Vazhdon të rritet temperatura e ujit në Mesdhe Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Vazhdon të rritet temperatura e ujit në Mesdhe Vazhdon-t%C3%AB-rritet-temperatura-e-ujit-n%C3%AB-Mesdhe-300x175
Sipas përfundimeve të studimit të Këshillit të Lartë të Studimeve Shkencore të Spanjës (CSIC), publikuar në revistën “Nature Climate Change”, një nga bimët e detit që kërcënohet më shumë nga ngrohja e ujit në Mesdhe, ngrohje që vjen duke u rritur, është edhe leshteriku i detit (Posidonia Oceanica).

Shkencëtari i CSIC-së, Gabriel Jorda, thotë: “Temperatura e ujit në Mesdhe mund të rritet me 3 ose 4 gradë, transmeton TRT njoftimin. Duke filluar nga viti 2050 temperatura e ujit në stinën e verës mund të jetë më e madhe se 28 gradë dhe kjo mund të përshpejtojë raportin e vdekjes tek leshterikët”.

Leshterikët janë një bimë deti që rriten shumë ngadalë, kanë një jetëgjatësi të lartë dhe mund të përhapen deri në 40 metra thellësi. Ato janë shumë të dobishme si për shembull, në parandalimin e erozionit të bregut të detit, rritjen e biodiversitetit, rezervimin e karbonit etj.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
e tmerrshme po kjo do thot qe do ket shkrirje te akullnajave e do ket pasoja negative per globinnn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons