Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Majmunët Makaka, shpëtim për njerëzit? prej Sat 26 May 2012, 16:36

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në trurin e majmunit Makaka janë zbuluar neurone të lidhura me vetë-ndërgjegjësimin që janë unike për njerëzit, majmunët, balenat dhe elefantët.

Siç raporton ZR, shkencëtarët gjermanë zbuluan neuronet në pjesën e trurit përgjegjëse për lindjen e emocioneve, sidomos të dashurisë, urrejtjes, vetë-besimit dhe sikletit.

Studimi i këtyre neuroneve dhe lidhjet e tyre me zona të tjera të trurit në majmunët mund të ndihmojë në studimin e evolucionit të vetëdijes së njerëzve, shkaqeve të sëmundjeve të tilla si autizmi e madje edhe veseve të këqija të tilla si pirja e duhanit apo përdorimi i drogës.

Sipas shkenctarëve, majmunët Makaka mund të shpëtojnë njerëzimin nga shumë vese.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons