Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shpërqendrim kozmik! Një planet gjigand, me dimensione të njëjta me ato të Saturnit, ka shumë shanse të ketë ‘Rrëshqitur’ nga Sistemi ynë Diellor gjatë periudhës së krijimit të tij, pohojnë astronom Amerikanë.
Çështja e ekzistencës të këtij planeti, është shtuar si shpjegim i fenomenit të mistershëm që shqetëson astronomët: Pse planetët (ekzistues) ndodhen në të njëjtin vend ku i ndeshim dhe sot?

Studimi i lëvizjes së planetëve dhe të trupave të Brezit Kuoiper –një mbretëri asteroidesh të ngrirë jashtë orbitës së Saturnit- tregon se Sistemi ynë Diellorë, duhet të ketë kaluar një trazirë të fortë rreth 600 milionë vjet pas krijimit të tij.
Për shkak të kësaj “paqëndrueshmërie të fuqishme”, shumë trupa të vegjël qiellorë duhet të jenë shpërndarë jashtë sistemit Diellorë, deri tek Brezi Kouiper, ndërsa Jupiteri, si pasoj e kësaj duhet të jetë afruar më pranë Diellit.
Por ky skenar i paraqitur prej shkencëtarëve, paraqet një problem: ngjashmëritë të cilat shtjellojnë shkencëtarët, këtu e shumë vite rresht, tregojnë se shpërngulja e Jupiterit në një orbitë të re, duhet të ketë shkaktuar trazira dhe çrregullime të mëdha mbi planetët e tjerë brenda sistemit Diellorë. Në shumë simulime, si për shembull; Toka përplaset me Marsin ose me Venusin.
Një zgjidhje e mundshme, propozohet nga David Nesvorni i Institutit të Astrofizikës të Southwest i Teksasit. Astronomi mendon se problemi do të zgjidhej nëse Sistemi i ri Diellor, do të përmbante dhe një planet tjetër gjigand, i dimensioneve të Uranit apo Neptunit, i cili mund të ketë kapërcyer në univers për shkak të fuqisë së tepër të tij, të çrregullt.
“Kapërcimi” i këtij planeti mund ti lejonte Saturnit, të shpërngulej për më në qendër pa qenë e nevojshme çrregullimi i orbitave të plantëve të brendshëm. Në stimulimet e Nesvornit, shtimi i këtij planeti ‘të humbur’, na parqet gjendjen e sotme të sistemit tonë Diellorë.
Veç të tjerash, siç edhe shtonë astrofizikani, në Astrophysical Research Letters, çështja e shpërnguljes së këtij super planeti, mund të vërtetohet fare lehtë, duke u bazuar mbi qindra e mijëra planetëve të tjerë të cilët, qarkullojnë në mënyrë të çrregullt në hapësirën ndëryjore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons