Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kthimi i planetit X prej Thu 24 May 2012, 20:12

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një astronom i shquar fakton matematikisht ekzistencën e këtij planeti.

Shfaqja i një planeti të panjohur dhe të padukshëm për ne -i ashtu quajturi “Planeti X”- ndër kohë është interpretuar si një nga anomalit e shumta që janë vëzhguar në plantacionin e sistemit tonë Diellor. Por, ekzistenca e tij, kurrë nuk është nuk është pranuar, madje ekzistenca e tij është përgënjeshtruar nga specialistët e fushës.

Tashmë, një astronom i shquar dhe i dalluar në fushën e astronomisë, risjell këtë çështje në tavolinën e diskutimit…
Duke përdorur formula dhe modele matematike, jo vetëm që ai arriti në përfundimin se planeti X ekziston, por gjithashtu llogarit pozicionin dhe madhësinë e tij.

Katër herë më i madh se Toka

Rontnei Gomes, astronom në Observatorin e Brazilit në Rio De Janerio, pretendon se planeti X ndodhet në tej Neptunit dhe Plutonit, në një distancë prej 225 miliardë kilometra nga Dielli dhe është katër herë më i madhe Toka.

Sipas llogaritjeve të tij, prezenca e këtij planeti, shpjegon më së miri anomalit që vihen re në orbitat të disa planetëve nano dhe disa trupave të vegjël qiellorë, që ndihen në Brezin Kuiper (Kuiper Belt). Një rajon ky në formë disku, i “mbushur” me trupa shkëmborë apo sopa të mëdhenj akujsh, të cilët sillen rreth Diellit, tej orbitës së Neptunit.

Astronomi Gomes, prezantoi zbulimet e tij në simpozium të Shoqërisë Amerikane të Astronomisë, që u zhvillua këtë muaj në Oregon të SHBA-ve. Edhe pse metoda e tij, mori kritikat më të mira, shumë astronom nuk janë dakord me këtë çështje. Pretendenca e astronomëve që kundërshtojnë Gomes, është se, edhe pse ofron një metodë shkencore të pranueshme matematike dhe të faktuar, kjo nuk sjell asnjë fakt për ekzistencën e planetit.

Pasi, nëse ekziston planeti X, ai ndodhet shumë larg për të qenë i dukshëm nga aparaturat shkencore të vëzhgimit, gjë kjo që anulon dhe praktikisht njohjen zyrtare të tij./albobserver/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Kthimi i planetit X prej Wed 06 Mar 2013, 13:53

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ndaj paska te till emri


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons