Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Akoma gjalle pas 86 milione vjetesh. Varrosur thelle ne oqean, bakteret e lashta kane mbijetuar nen shtresat e sedimenteve qe prekin shtratin e detit, fale sasise se vogel se oksigjenit. Studimi I kryer nga Hans Ray dhe ekipi I tij I studiuesve nga Universiteti danez Aarhus, publikuar ne revisten “Shkenca”, ka zbuluar pranine e ketyre mikrobeve te lashta qe kane mbijetuar per miliona vjet pa kontakte me boten ne siperfaqe, fale analizave te kolonave te sedimenteve te nxjerra nga thellesia e Oqeanit Paqesor.

Besohet se 90% e ketyre organizmave njeqelizore qe ndodhen ne toke te gjalla ne keto kushte dhe kerkimi per t’I identifikuar ka filluar ne thellesine e zones veriore te Paqesorit. Shtrese pas shtrese, sedimentet qe formojne fundin e oqeanit jane akumuluar me kalimin e kohes dhe kane lene te integruara dhe izoluara shtresat me antike.

Duke perdorur instrumente me sensore per oksigjen, studiuesit kane zbuluar se bakteret qe jetojne ne keto sedimente jane gjalle fale nje pranie minimale te oksigjenit, por me nje cikel jetesor shume te ngadalte. Studiuesut kane ngritur hipotezat se keto baktere ndryshojne biomasen e tyre ne nje shpejtesi prej qindra dhe mijera vjetesh dhe gjithashtu, sugjerojne se njohurite qe rrjedhin nga studimet e baktereve me te shpejta laboratorike nuk mund te aplikohen per kete forme jetese te “ngadalesuar” ne thellesine e oqeanit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons