Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Misteri:

Me nje diameter rreth 165 kembe (njesi matese) dhe shume i njohur pasi shkakton ndienja te thella marrje mendsh. Kjo pjese toke eshte e pozicionuar ne pjesen jugore te Oregon-it dhe ka terhequr vemendjen e vizitoreve qe ne vitin 1930.

Ne kete vend te cuditshem topat rrotullohen ne ngjitje te kodres, fshesat rrine vete ne kembe, dhe njerezit duket sikur rriten apo sikur futen ne uje ne pjesen kryesore te ketij vendi qe eshte nje ish miniere e quajtur “House of Mistery” (Shtepia e Misterit) .

Fakti:

Nuk eshte e sigurt nese ky fenomen shkaktohet nga anomaly te gravitetit, nje perqendrim te madh te fushave magnetike te Tokes, apo ndonje prezence paranormale. Megjithate eshte nje gje e sigurt, qe fenomeni i ketij vendi eshte i dokumentuar, si edhe qe kafeshet nuk pranojne te afrohen ne kete sfere te cuditshme.Amerikanet Native i referoheshin ketij vendi si Forbidden Ground (Toke e Ndaluar)

Vorteksi Oregon eshte nje force apo nje fushe ne forme sferike, gjysem mbi toke dhe gjysem nen toke.

Fjala “vorteks” do te thote thjesht nje rreth spirale force, si nje mase e rrotullueshme uji, vecanerisht ne te cilen operon edhe nje force thithese, si nje mase rrotulluese e ajrit, e dukshme ne formen e kollonjes apo spirales, pikerisht si nje tornado.

Vorteksi, qe ne thelb eshte nje rrotullim i forces, eshte forma thelbesore e universit tone.

Qe nga galaksia jone, me forme Vorteksi nga ku shohim pafund diej ne Rrugen e Qumeshtit, deri tek sistemi yne diellor, dhe me pas edhe deri tek vorteksi i nje atomi, forma e vorteksit gjendet ne te gjithe strukturen e botes sone.

Fenomeni qe i jep kete emer Vorteksit Oregon eshte e dukshe ne te gjithe siperfaqen.

Ne asnje pjese te rrethit s'mund te qendroni drejt. Ne menyre te paevitueshme vizitori merr nje qendrim qe inklinohet drejt jugut magnetik.

Kurora e vorteksit, si edhe vortekset e vegjel, te zbuluar gjate studimit te vazhdueshem te Vorteksit, jane ndoshta fenomeni unik qe mund te studiohen ketu.

Kur nje person ne nje platform te sheshte largohet prej jush dhe shkon drejt jugut magnetic, ai person duket me i gjate. Kur nje person ju afrohet, duke ardhur nga veriu magnetik, ai person duket me i shkurter.

Ashtu sic e dime, ky fenomen shkon ne kundershtim me rregullat e prespektives, dhe duhet pare per ta besuar e megjithate akoma nuk eshte arritur t’i jepet nje shpjegim i besueshem.

Historia e Vorteksit

Vete Shtepia e Misterit ka qene ne origjine nje zyre dhe me vone eshte perdorur per te ruajtur veglat, dhe eshte e ndertuar nja Kompania e Minierave Old Grey ne vitin 1904.

Por historia e siperfaqes rrethuese, Vorteksi Oregon, ka filluar qe ne kohen e Amerikaneve Native. Kuajt e tyre nuk pranonin qe te afroheshin ne siperfaqen ne fjale, keshtu qe as ata vete nuk afroheshin.

Amerikanet ative e quanin kete toke, Toke e Ndaluar dhe ata as nuk i afroheshin dhe e evitonin kur duhet te kalonin.

Shume vite perpara se sa te ndertohej Shtepia e Misterit u dalluan qe kushte jo te zakonshme ekzistonin aty.

Megjithate deri ne shekullin e 20 nuk u be asnje kerkim qe te arrihej te zbulohej dicka ne lidhje me Vorteksin apo deri sa u be ndonje analize shkencore e ketij fenomeni.

John Lister, nje gjeolog, inxhinier miniere dhe fizikant, u morr me kete siperfaqe ne fillimet e viteve 1920 dhe e hapi kete siperfaqe per publikun ne vitin 1930.

Ai zhvilloi mijera eksperimente me Vorteksin deri ne vdekjen e tij ne vitin 1959. Ai kishte lindur ne Alva, Skoci ne 30 Prill 1886 dhe ishte djali i nje Diplomati Britanik.

Familja Cooper eshte marre me biznes ne Vorteksin Oregon per me shume se 40 vjet, dhe cdo vit ne kete vend vijne mijera turiste, mistike, fizikante, shkencetare dhe te tjere qe jane te fiksuar me te pashpjegueshmen.

Pronarja, Maria. D Cooper dhe guidat e tjera turistke thone qe Vorteksi ben qe objektet te mundin gravtetin dhe ligjet e tjera te natyres.

Topat rrotullohen duke u ngjitur ne koder, fshesat qe qendrojne vete ne kembe, dhe njerezit jane shume me te shkurter ose te gjate kur nderrojne vendet.

Maria Cooper thote qe disa njerez e vizitojne kete toke pasi ketu ata gjejne lehtesim per dhimbjen e shpines.

“Eshte nje pjese unike e tokes dhe ne nuk e dime se cfare e ben gjithe kete te ndodhe,” – tha ajo.

“Eshte me e forte kur Hena eshte e plote.” (F.B/Infoalbania)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons