Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kripa shkakton vdekje prej Sun 20 May 2012, 22:14

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kripa shkakton vdekje


Mjekët në kongresin e nutricionistëve në Rio de Janeiro kanë thënë që rregullimi i sasisë në kripës në ushqim mund të parandalojë disa miliona vdekje të parakohshme nëpër tërë botën. Kripa në ushqim shkakton tensionin e lartë të gjakut, ndërsa ai është shkaku kryesor i shumicës së vdekjeve në tërë botën.

“Kripa dhe duhani përafërsisht janë të barabarta si shkaktarë të vdekjeve në botë”, pohon profesori i mjekësisë kardiovaskulare nga Londra, Graham MacGregor.

Kripa është përbërës i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit, por ne kemi nevojë për rreth 350 miligramë në ditë. Amerikanët, për shembull gjatë ditës konsumojnë rreth 3500 miligramë kripë.

Shumica e kripës që e konsumojmë fshihet në ushqimin e përpunuar, ose tashmë të përgatitur. Për shembull, një qese çips përmban rreth 250 miligramë kripë, ndërsa në një konservë me perime ka rreth 1000 miligramë. Ushqimi i shpejtë mund të përmbajë madje deri 2000 miligramë kripë.

Nëse çdokush do të reduktonte konsumimin e kripës në ditë për 2000 miligramë, mund të parandalojmë 1,25 milionë vdekje nga sulmi në tru dhe tre milionë vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare çdo vit, vetëm në Britani të Madhe.

Nëse çdo amerikan do të reduktonte konsumin për 1200 miligramë në ditë, SHBA-ja do të kursente rreth 24 miliardë dollarë për shëndetësinë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons