Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjenden baktere 34.000 vjet të vjetra prej Wed 22 Jun 2011, 16:51

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shkencëtarët gjejnë bakteret 34.000 vjet të vjetra

Shkencëtarët në Death Valley të Kalifornisë duke hulumtuar kristalet e njelmëta kanë zbuluar baktere të gjalla 34.000 vjet të vjetra.
Mikrobet e lashta janë gjetur në ventrikulët e imëta, të mbushura me lëng brenda kristaleve, raportojnë mediet britanike.

“Jam habitur shumë. Bakteret janë të gjalla por nuk shfrytëzojnë asnjë lloj energjie për të lëvizur dhe nuk shumohen”, ka thënë Brian Schubert, i cili edhe i ka zbuluar këto baktere.

“Ato nuk bëjnë asgjë tjetër vetëm se mbahen në jetë”, ka shtuar ai.

Schubert, i cili është asistent në Universitetin Havai, ka thënë se bakteret kanë qenë të vogla, të brishta dhe në gjendje letargjie.

Së bashku me mikrobet janë gjetur edhe algat me emrin Dunaliella, për të cilat supozohet se janë burim ushqimi.

Hapi i radhës i shkencëtarëve është të zbulojnë se si mikrobet kanë mbijetuar gjithë këto vite.

Studimi është publikuar në botimin e revistës GSA Today për janar, i cili është nj publikim i Shoqatës amerikane të gjeologëve


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons