Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 10 Sekretet e Apple prej Wed 22 Jun 2011, 15:03

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
E ke idenë se sa iPhone shiten çdo orë, minutë apo sekondë në mbarë botën? Sa fiton Apple për çdo produkt apo sa investon në marketing, kërkim dhe zhvillim? Atëherë zbulo sekretet e Apple!

1. Shitjet e produkteve Apple janë në rritje në mënyrë eksponenciale dhe kanë sjellë në kasat e kompanisë së Steve Jobs 22 miliardë dollarë amerikanë në vitin e fundit, një shifër kjo më e lartë edhe se të ardhurat totale të katër viteve paraardhëse. Një rritje kaq e madhe nuk ishte arritur nga asnjë tjetër kompani.

2. Xhiroja totale e Apple arriti kuotën e 65 miliardë dollarëve amerikanë në vitin 2010. Fitimet e Cupertino janë më të larta se GDP-ja e Irakut, Kroacisë, Libisë, Ekuadorit dhe të paktën 100 vendeve të tjera. Vetëm 61 vende në botë janë në gjendje të fitojnë më shumë se Apple.

3. Pjesa më e madhe e fitimeve të Apple (rreth 45 miliardë) vijnë nga produkte që kompania ka krijuar gjatë 10 viteve të fundit (iPhone, iPod, iPad dhe iTunes), ndërsa rreth gjysma (30 miliardë) nga produkte të krijuar 4 vitet e fundit. Nuk çudit fakti që Apple është kompania ‘hi-tech’ më në modë e momentit.

4. Rritja e shitjeve të produkteve të Apple vetëm në Europë, vitin e kaluar i ka sjellë Cupertino-s 7 milionë dollarë amerikanë. Praktikisht sa GDP-ja e Lihtenshtejnit.

5. Me një xhiro kompleksive prej 65 miliardë dollarësh, Apple fiton më tepër se Microsoft-i, me xhiron e saj prej 62 miliardë dollarësh. Ndër të tjera Apple shpenzon vetëm 1.7 miliardë dollarë në kërkim dhe zhvillim, kundër 8.7 miliardë dollarëve të kompanisë së Bill Gates-it. Shpenzimet e përgjithshme, përfshirë marketingun, në Apple arrijnë në 5.5 miliardë kundër 17 miliardëve të Microsoft-it.

6. Apple fiton 625 dollarë për çdo iPhone të shitur – dhe ka shitur 40 milionë të tillë në vitin e fundit. 164 dollarë për një iPod, 1279 dollarë për një Mac dhe 665 për një iPad.

7. Apple shet 110.000 celularë në ditë, 4538 në orë, 76 në minutë dhe 1,27 në sekondë! Shitjet e iPhone-ve kapin 39% të xhiros kompleksive të Apple. Ndërkohë që deri para katër vjetësh, iPhone nuk ekzistonte.

8. Apple ka inauguruar 44 “Apple Store” në vitin e fundit dhe deri në fund të vitit do të ketë arritur numrin 317 përreth globit. Çdo dyqan shet mesatarisht produkte për 34 milionë dollarë kundër 26 milionëve që faturonte vitin e kaluar. Shitjet kompleksive arrijnë në 3 miliardë, praktikisht sa e gjithë xhiroja e “Tiffany”.

9. “Appe Store”-at punësojnë 26 500 të punësuar me kohë të plotë, mesatarisht 84 persona për çdo të tillë dhe secili prej këtyre fut në kasat e Apple rreth 370 000 dollarë çdo vit.

10. iTunes, dyqani virtual i Apple, ka sjellë në kasat e kompanisë së Cupertino-s 4 miliardë në vitin e fundit. Një miliardë më shumë seç fiton kollosi muzikal Warner Music Group.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons