Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nëntoka rezervon surpriza, në thellësinë prej 1.3 km zbulohet jetë

Deri pak kohë më parë shkencëtarët mendonin se vetëm bakteret dhe organizmat një qelizor mund të jetonin në thellësi të tillë, por me zbulimin e Mephisto Halicephalobus, ata ndryshuan mëndje.
Zbulohet jetë në një thellësi prej 1,3 kilometra në nën tokë. Ky zbulim u mundësua në thellësinë e minierave në Afrikën e Jugut. Kjo lloje jete e zbuluar aty, mund të mbijetojë në temperatura mbi 48 gradë Celsius – Kjo është temperatura e ujit që uazonë në të çarat e nën tokës në thellësi të tilla.

Në të vërtetë, zbulimi është i dyfishtë. Jo vetëm se një insekt (kafshë) jeton në një thellësi kaq të madhe dhe në një mjedis të tillë, por dhe se ky krimb ishte krejtësisht i panjohur më parë si lloj.

“U frikësova tmerrësisht kur pashë diçka të lëviz në atë thellësi”, tha mikrobiologu dr.Touliatos Onskot i i Princeton University. “Janë të vegjël dhe të zinj”, shtoi ai për krimbat dhe llojin e tyre të sapo zbuluar.

Siç rezultoi më vonë, krimbi i pagëzuar Mephisto, mund të jetojnë në kushte klimaterike me oksigjen shumë të ulët. Gjithashtu shkencëtarët besojnë se ky lloj krimbi ka jetuar një herë në tokë, në kohërat e parahistorisë, më pas ata u rrëmbyen nga rrymat e ujërave në kohë shumë të vështira të klimës që transformohej në ato periudha dhe kështu ata, përfunduan në të çarat e thellësisë së nën tokës.

Një shkencëtarë i grupit të zbulimit, raportoi se ky lloj krimbi mund të mbijetojë, edhe në kushte akoma më të vështira, si p.sh; nëse ai do të bllokohej në akull dhe po të dehidratohej ai përsëri do të mund të mbijetonte.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons