Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Per te gjithe te cilet do te jene ne kohen dhe vendin e duhur, eklipsi i se Dieles do te shfaqet si nje unaze e zjarrte.

Unaza do te shfaqet ne qiell nderkohe qe Hena do te kaloje midis Tokes dhe Diellit duke dhuruar pamje te mrekullueshme. Ajo do te mbuloje reth 94 perqind te Diellit.

Por ekspertet paralajmerojne per rreziqet e shikimit te eklipsit me sy te pambrojtur.
“Unaza e drites se diellit gjate eklipsit do te jete mjaft e ndritshme,” thote Fred Espenak, nje ekspert i eklipseve nga NASA Goddart Space Flight Center. “Edhe pse pjesa me e madhe e Diellit do te mbulohet, perseri do tju nevojiten filtra shikimi ose ndonje lloj mbrojtjeje per ta pare.”

Duke qene se Hena eshte ne piken e saj me te larget prej Tokes, ajo nuk do te mund ta mbuloje te gjithe Diellin por do te mbetet nje unaze e zjarrte reth saj.

Eshte mjaft e rendesishme te mos e shikoni Diellin ose eklipsin pa mbrojtje. Do te ishte mire nese perdorni edhe syze dielli me xhama te erreta ne menyre qe te shmangni cdo demtim te mundshem te syve tuaj.

Muajt e kaluar kane qene te mbushura me fenomene te vecanta astronomike. Dy jave me pare Super Hena dhuroi pamje te mrekullueshme dhe ne Qershor te ketij viti nje Tranzit i Planetit Venus do te ndodhe. Kur Venusi te kaloje midis Diellit, do te shfaqet si nje pike e zeze ne siperfaqen e tij. Tranziti i Venusit nuk do te ndodhe deri ne vitin 2117.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons