Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nje studim i ri nga NASA ka arritur te percaktoje numrin e asteroideve qe mund te perbejne kercenim per perlasje me Token ne ate qe shkencetaret thone se eshte vleresimi me i sakte deri tani i shkembinjve hapesinor te rrezikshem.

Studimi gjeti se ka gjasa qe 4700 asteroid potencialisht te rrezikshem, plus-minus 1500 shkembinj hapesinor qe jane me te medhenj se 100 metra, ndodhen ne orbita qe here pas here do ti sjellin ato shume ngushte me Token sa te shkaktojne nje shqetesim, thane studiuesit.

“Deri më sot vetëm 30 përqind e këtyre objekteve kishin qenë identifikuar,” shtuan studiuesit.

Asteroidet potencialisht te rrezikshem, te quajtur ndryshe PHa ne gjuhen e NASA-s, jane shkembinj hapesinor ne orbita qe vijne brenda 8 milion kilometrave te Tokes dhe jane te medha mjaftueshem per te shkaktuar deme ne shkalle rajonale apo globale, ne qofte se ata do te godasin ndonjehere planetin tone.

Studimi eshte bazuar nga vezhgimet ne Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) nga NASA, nje teleskop hapesinor me infrared. Vec te dhenave te cilat perbejne nje rrezik potencialisht te mundshem, ai gjithshtu zbuloi disa rezultate te papritura, te reja per sa i perket numrit te ketyre asteroideve qe shkon ne 4700.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons