Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet shkaku i dembelisë? prej Wed 16 May 2012, 22:39

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulohet shkaku i dembelisë?

Materiet kimike qe sekretohen në disa zona të trurit mund të ndikojnë në nivelin e motivimit, sipas rezultateve të hulumtimit të vogël të kryer në Universitetin Vanderbilt.

Në hulumtim kanë marrë pjesë 25 vullnetarë të moshës prej 18 deri 29-vjeçare. Shkencëtarët, duke skanuar trurin, kanë përcjellë interesimin e tyre për punën e rëndë, ndërsa shpërblimi përfshinte para.

Rezultatet kanë treguar që personave të zellshëm, përkatësisht ata që nuk e kishin problem të punonin shumë, dopamina u është liruar në mënyrë të shtuar në zonat e trurit që luajnë rol kyç kur është fjala për motivimin.

Në anën tjetër, dembelëve, përkatësisht atyre që nuk kanë treguar interesim për punë, dopamina në mënyrë të shtuar u lirohet në zonat të cilat janë përgjegjëse për ndjenjat dhe vlerësimin e rrezikut.

“Hulumtimet e mëhershme, që janë kryer në minjtë laboratorikë, tregojnë që dopamina luan rol të rëndësishëm kur është fjala për motivimin, ndërsa ky hulumtim ofron informatat për atë se ku dhe në çfarë sasie lirohet apo sekretohet dopamina”, ka deklaruar udhëheqësi i hulumtimit prof. Michael Treadway.

Truri është ende pjesa më pak e hulumtuar e trupit të njeriut, prandaj çdo hulumtim paraqet një hap para drejt të kuptuarit të këtij organi të rëndësishëm.

Rezultatet e këtij hulumtimi mund të ofrojnë një perspektivë të re në të kuptuarit e problemeve të ndryshme mentale, siç janë depresioni, skizofrenia, çrregullimet e koncentrimit dhe të ngjashme.

Nevojiten hulumtime të mëtejme për të vërtetuar nëse lirimi i dopaminës ndikon në sëmundjet e ndryshme mentale


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons