Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Fizikantet kineze kane arritur te teleportojne fotonet mbi 97 kilometra duke perdorur metoda te fizikes kuantike.

Arritja eshte nje hap i rendesishem drejt nje sistemi shume te sigurte komunikumi qe do te jete imun ndaj pergjimit. Ekipi kishte arritur sukses edhe me pare ne vitin 2010 kur ata arriten te teleportojne nje foton mbi 16 km. “Teleportimi i sukseshem kuantik nepermjet ketyre kanaleve humbet ne kombinim me frekuencen e larte dhe me ane te nje saktesie te larte, te perdorur nga mjetet tona, tregojne mundesine e komunikimit satelitor bazuar ne teleportimin kuantik nepermjet distancave mjafte te gjata,” tha Juan Yin nga Universiteti i Shkences dhe Teknologjise ne Shangai, ne nje interviste per revisten shkencore “Technology Review“.

Ideja nuk eshte se nje objekt fizik eshte teleportuar por informacioni qe e pershkruan ate. Kjo pastaj mund te aplikohet per nje objekt te ngjashem ne nje vend te ri i cili ne fakt mer nje identitet te ri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons