Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ne Moncton ne Kanada, graviteti ndjek ligje te reja. Kjo koder e famshme, eshte mbiquajtur kodra magnetike jo me kot!

Kodra, e njohur me emrin "Magnetic Hill", eshte nje prej atraksioneve kryesore ne Monctron, ne Kanada. Monctron e vendosur ne rajonin e Westmorland, ne juglindje te New Brunswick, ka mbiemrin "Hub City" per pozicionin qe ka, si edhe per hekurudhen e saj historike.

Cdo vit kodra magnetike sjell ne Moncton miliarda persona kurioz per te pare dhe per te eksperimentuar fenomenin e jashtezakonshem te ketij graviteti te cmendur ne kete koder. Turistet i fikin motorrat e makinave ne fund te kodres, apo i lene ato te ndezura ne "afoglio" dhe fenomeni qe krijohet eshte qe makinat fillojne te levizin dhe ngjiten ne koder.

Ndersa ata qe e kane shijuar kete fenomen te cuditshem pa patur makinen me vete, pra jane ngjitur ne koder ne kembe, kane deklaruar qe jane ndjere sikur dicka i terhiqte ne rrugen drejt kodres, dhe nese nderronin drejtimin dhe kundershtonin forcen e cuditshme magnetike, e kishin te veshtire te avanconin, sikur dikush ishte duke i frenuar.

Ka shume opinione ne lidhje me misterin e kesaj kodre qe ka terhequr kaq shume vemendjen; ka nga ata qe pretendojne qe ky fenomen eshte thjesht nje iluzion optik ne mase, ndersa disa shkencetare kane hedhur hipotezen qe depozitat e rendesishme te uranit, prezente ne nentoke shkaktojne nje anasjellje te forces se gravitetit dhe si pasoje ndodhin keto efekte te pabesueshme. Megjithate ka edhe nga ata te tjeret qe mbeshtesin hipotezen e forcave te paidentifikuara, dhe qe kane arritur deri aty sa kane hetuar mbi prezencen apo kalimin e UFO-ve ne ate zone.

Ky zbulim magnetik eshte bere qe ne vitin 1931. Ne fundin e Luftes se Dyte Boterore, ky kilometer i rruges i cuditshem u be nje prej atraksioneve te para dhe me te rendesishme turistike dhe lokale.

Ne periudhen e viteve tetedhjete dhe nentedhjete, institucionet kane investuar nje shume te madhe parash per te ndertuar nje pike atraksioni turistesh per te terhequr edhe me shume vemendje ne kete koder; nje fushe golfi, kopsht zoologjik, dyqane suveniresh, dhe nje park ujor.

Megjithate, Magnetic Hill nuk eshte e vetmja ne llojin e saj. Anomali te ngjashme jane verifikuar edhe ne Izrael, pergjate rruges qe te con ne Jeruzalem, prane Djebel Mukaber, ne stacionin klimatik te Schleiden, ne Gjermani, ne Shtetet e Bashkuara, prane Greenfield, dhe ne Kili, e ne nje vend ne Ande te quajtur Quebrada Cardones.

Nese fenomene te tilla jane iluzione optike ne mase apo jane realitet, mbetet akoma per tu zbuluar. Nderkohe, keto fenomene jane akoma nje mister.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
shum interesante edhe domethenese kjooo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons