Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulohet një racë e panjohur njerëzore 55,000 vjeçare

Gjetjet e vetme të zbuluara në shpellën Ntenisovo, ishin ky dhëmb dhe një pjesë kocke të një gishti të kësaj race të panjohur deri më sot.


Londër, Britani e Madhe
Para 30,000 vjetësh, Azia veriore nuk banohej vetëm nga njerëzit modern dhe Neandertalët. Zbulimet e fundit të cilat vijnë nga një shpellë në Siberi, zbulojnë ekzistencën e një tjetër race njerëzore, race e cila sipas gjasave u kryqëzua me stërgjyshërit e banorëve të Paqësorit të sotëm.
“Kur i pamë ato kocka, kujtuam se me siguro që është bërë ndonjë gabim. Por, është mëse e vërtet”, deklaron David Reich i Universitetit të Harvard dhe njëkohësisht amtar i ekspeditës shkencore që prezantuan studimin e tyre në revistën shkencore “Natyre”.
Fillimi i kësaj historie të mrekullueshme nisi më 2008, kur studiues Rus, zbuluan një kocke e cila i përkiste gishti të njeriut, zbulimi u bë në një shpellë malore, në Ndenisovo të Siberisë. Fillimisht nuk i dhanë shumë rëndësi, pasi e konsideruan se koca i përkiste racës së Neandertalëve, të cilët njihen si banorët e kësaj zone që para 30,000 vjetësh.
Por, marsin e sivjetmë, studiues dhe antropolog nga Gjermania, paraqitën analiza gjenetike të cilat faktojnë se DNA-, i kësaj kocke, nuk i përket as Homo sapiencs, por as edhe Homo neandertalensis –kjo tregon se i përket një tjetër race të panjohgeur deri më sot, të familjes Homo, pra të një race të pa njohur njerëzore deri më sot.

Tashmë vetë studiuesit Gjerman, në bashkëpunim me kolegë të tyre nga Harvard, deklarojnë në “Nature”, se bënë krahasime të tjera më të sofistikuara mbi gjenetikën e kësaj kocke.
Siç edhe rezultoi, njerëzit e Ndenisovo, ngjanin shumë nga ana gjenetike me Neandertalët dhe shumë më pak me njeriun modern.

“Pamja e cila rezulton prej analizës bërthamore të gjenezës, del se popullsia e Ndenisovo është grup vëllazërore me atë të Neandertalëve”, shprehen shkencëtarët.
Ekipi i studiuesve krahasoi DNA-n, e kockës me material gjenetik të marrë nga 38 njerëz të ndryshëm nga vende të ndryshme të planetit tonë.
Zbulimi i kësaj analize ndormi në pah, se banorët e sotëm të Melanesias, një varg ishujsh në Paqësor, që ndodhet në Australinë verilindore, duket se kanë trashëguar 5% të gjenezës së tyre nga njerëzit e Ndevisovo.
Shpjegimin të cilin japin studiuesit, është se njeriu i Ndenisovo, ishte shtrirë në gjithë Azinë dhe kështu kishte mundësin të kryqëzohej me stërgjyshërit e Malajzisë, para 55 deri 45 mijë vjet më parë.
Ndërsa lidhje fisnore me banorët e Europës së sotme si dhe të zona të tjera veç atij të rajonit të paqësorit, nuk u gjendën.
Gjithashtu, studiuesit theksojnë se faktet e mbledhura deri më sot, nuk janë të mjaftueshme që të vërtetojnë se njeriu i Ndevisovo ishte vërtet një racë tjetër. Nëse ishte në të vërtet –mundësia më e mundshme- atëherë ndoshta mund të kombinojë me kockat e njerëzve të paidentifikuara që janë zbuluar në Kinë.
Duke u bazuar dhe mbi gjetjet e pakta të Ndevisovo, studiuesit nuk e kanë idenë se si ngjanin ata njerëz!

I pa shpjegueshme është fakti, se në ç’periudhë kanë jetuar, pasi duke u mbështetur mbi kockat e gjetura është e pa mundur çmimi i periudhës së jetës së tyre me saktësi.
Por, zbulime të tjera në shpellë na japin një periudhë kohore nga 30 mijë vjet deri në më shumë se 50 mijë vjet.
Ndoshta fakte më të shumta mund të na vijnë në dritë nga studimi i një zbulimi të ri, i një dhëmbi njeriu i cili u zbulua po në të njëjtën shpellë, sipas ekipit të studiuesve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons