Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Mumja kalohet në skaner, ja sekretet mijëravjeçare

Zbulohen sekretet e mbetura të fshehura për më shumë se 2400 vjet. Mumja është e një gruaj trupngjeshur, e gjatë pak më shumë se një metër e gjysmë dhe që ka qenë të paktën 40- vjeç.
Mumja e Zonjës së Shtëpisë, Shepsestaset, që i përket koleksionit të Muzeut Egjiptian të Torinos, zbuloi misteret pasi iu nënshtrua një tomografie të kompjuterizuar të të gjithë trupit.
Pamjet e skanerit treguan se mumja e Shepsestaset është konservuar relativisht mirë. Skaneri tregoi gjithashtu organet e brendshme të saj: mushkritë, zemrën, mëlçinë dhe madje edhe një frakturë në këmbën e djathtë. Mumja ndodhej në një sarkofag që mbante emrin e saj, Iside- Fisnikja.
Do të duhet një kohë e gjatë për të përpunuar të dhënat e përftuara nga skaneri, por kur kjo të kryhet atëherë rezultatet e skanerit dhe rikonstruksioni në 3D do të prezantohen për publikun.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons