Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Avioni i “ngrirë në kohë” prej Sat 12 May 2012, 18:40

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një avion britanik i Luftës së Dytë Botërore, i rrëzuar në shkretëtirën e Saharasë, u zbulua për herë të parë pas 70 vitesh që prehej në paqen e rërës së nxehtë.

I paprekur dhe i paidentifikuar më parë, “Kittyhawk P-40” u gjet i ruajtur në një gjendje shumë të mirë, në një zonë të pabanuar në shkretëtirën e jugut të Egjiptit.

Shenjat e rrobave e gjurmë të tjera tregojnë se piloti arriti t’i mbijetonte impaktit pa dëmtime pasi u hodh me parashutë, por më pas ndërroi jetë në qershor 1942, si një kombinim i temperaturave ekstreme dhe mungesës së ujit.

Mbetjet e avionit u gjetën në mënyrë rastësore nga një inxhinier polak i kontraktuar nga një firmë nafte, për të eksploruar zonën që besohet se mund të ketë shtresa hidrokarburesh në thellësinë e saj.

Piloti i “Royal Air Force” besohet se ishte rreshteri Dennis Copping. 24-vjeçari humbi kontaktet me bazën gjatë një misioni në vitin 1942 dhe për të nuk u mësua më kurrë asgjë.

Nga vendi ku është rrëzuar parashuta, edhe fati i pilotit ishte i përcaktuar, pasi zona më e afërt e banuar ishte 200 kilometra afër dhe në atë kohë, pilotët nuk kishin pajisje të sofistikuara të gjetjes së drejtimit satelitor apo rezerva ushqimesh e uji me vete.

Një kërkim për mbetjet e trupit të pilotit është lëshuar në një rreze prej 20 kilometrash nga gjetja e parashutës, ndonëse ka shumë pak gjasa që të identifikohen mbetje kockore dekada më pas.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Avioni i “ngrirë në kohë” prej Fri 22 Mar 2013, 06:00

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ouuuuuuu besoj se esht interesant lol


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons