Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Fjala eshte per studentin 24-vjeçar te Juridikut nga Austria. Ai eshte nje prej 845 milion perdoruesve te ketij rrjeti social, por dallon nga te tjeret, pasi eshte… “me i bezdisuri”.

“Kaq i bezdisur” saqe pergjegjesi i Facebook per Europen, Richard Alan, si dhe nje anetar i bordit drejtues te kompanise nga Kalifornia, udhetuan drejt Vjenes me qellim qe te kishin nje takim nga afer me studentin 24-vjeçar Max Schrems. Takimi zgjati plot 6 ore, por ata nuk ia dolen mbane qe ta bindin Max Schrems qe Facebook nuk do te nderhyje ne te dhenat personale te perdoruesve te tij.
Per te rifreskuar pak kujdesen, vitin e kaluar Max Schrems, qe eshte perdoruesi i FB qe nga 2008-a, kaloi plot 6 muaj ne SHBA, ne universitetin e Santa Clara. Kur nje profesor ftoi ne universitet nje keshilltar juridik te Facebook te fliste para studenteve, austriaku 24-vjeçar u shokua me njohurite e kufizuara te folesit ne lidhje me rreptesine e ligjeve per mbrojtjen e te dhenave personale ne Europe. Keshtu qe vendosi qe kjo te ishte tema e punes se tij per mbrojtjen e diplomes.
Max Schrems filloi nga ligjet baze. Facebook e ka qendren e tij evropiane ne Irlande, praktike e perbashket mes gjigandeve te teknologjise, qe u lejon t’i shmangen taksave te SHBA-se per te ardhurat nga fitimet jashte shteti. Duke u vendosur ne Irlande, kompania duhet t’i nenshtrohet ligjit te rrepte irlandez per privatesine. Dhe nje paragraf i ligjit flet per “te drejten e nderhyrjes” pasi çdo qytetar evropian ka te drejten per te mesuar me saktesi se çfare te dhenash ka nje kompani per te.
Pas shume kerkimesh, Max Schrems zbuloi ne rrjetin social Facebook nje faqe qe i lejon perdoruesit evropiane te aplikojne per kete kerkese. Pak jave me vone, ai mori nga zyrat e Facebook ne Kaliforni arkivin e tij personal: plot… 1.200 faqe me gjithe historine e tij personalet, gjithe miqte qe kishte dhe ata qe kishte perjashtuar, gjithe çfare kishte shkruar ne faqen e tij por edhe ne faqet e tjera, gjithe “like” qe kishte bere apo kishte marre, madje dhe adresa e e-maileve te miqve te tij, edhe pse informacionet mund te ishin shuar prej tyre.
Max Schrems u nxeh jashte mase. Ai iu drejtua Sherbimit Irlandez te Mbrojtjes se te Dhenave Personale dhe paditi Facebook per shume shkelje ligji. Madje ai krijoi edhe nje grup aktivistesh me titull “Europa kunder Facebook” dhe çeshtja mori nje publicitet shume te madh.
Mbi 40.000 perdorues te Facebook kane ndjekur shembullin e tij, duke kerkuar nga zyra evropiane e Facebook dosjen e tyre personale. Muajin e shkuar, pas rishqyrtimit te ligjit per te dhenat personale, Komisioni iu referua rastit te studentit austriak, si shembull qe tregon se ligjet duhet te jene me te rrepta.
Keshtu, Facebook vendosi qe brenda nje viti te zvogeloje ruajtjen e te dhenave apo veprimeve te perdoruesve dhe te shuaje brenda 6 muajsh gjithe fjalet qe ata kerkojne.
Paralelisht, u krijua edhe mjet software qe u jep te drejten perdoruesve per te bere nje permbledhje te shkurter te veprimeve dhe te dhenave te tyre personale. Por gjithsesi Max Schrems nuk bindet dhe do te vazhdoje “ta shqetesoje” Facebook-un./AlbObserver/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons