Forumi Kuq E Zi
FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Empty FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE prej Sun 06 May 2012, 22:02

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE

Me 25 shtator 2011 shkenctarët bitanik te teleskopit “Atmospheric Imaging Assembly” në bordin e obsevatoriumit hapësinor diellor Solar Dynamic Observatory (SDO) të NASA-sës fotografuan uragan diellore ma të madhe deri në atë kohe të dokumentuar. Ne muajin shkurt të këtij viti shkenctrët e SOHO-s fotografi të ngjajshme të vorbullave të plasmave mbi sipërfaqen e Diellit. Mirëpo në Takimin Ndërkombëtar të Astronomisë te mbajtur prej 27 deri me 30 mars 2012 në Mançester për të parë treguan fotografi të uraganit shumë të fuqishme diellore.
FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Uragani_diellor


Derisa uraganët janë të shtyrë nga erërat, mbi sipërfaqën e Diellit veprojnë forca magnetike kundër njëra-tjetrës, ashtu që vorbullat orientohen përgjatë linjave të fushës magnetike. Plasma e errët lëviz për 30 orë rrjedhat në vorbulluse jashta sipërfaqës së Diellit dhe kthehen prapa dhe arrihet para papavijës së ndritshme te një rajoni diellor aktuv në spektin ultravjollcë të dritës së dukshme.
FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Vorbullat_diellore
Sistemit i fuqishëm të vorbullave të datës se 25 shtator 2011 për mbi tre orësh arriti një shpejtësi deri në 300 000 kilometra në orë duke tejkaluar madje edhe uraganëve më te fuqishme të Tokës, të cilët arrijnë një shpejtësi prej vetëm 150 – 200 kilometër në orë. Në përgjithësi vorbullat diellore ngrihen deri në 200 000 kilometër mbi sipërfaqën e Diellit. Në krahasim më ketë diametri i Tokës është vetëm 12000 kilometër.//astroalba//


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE Empty Re: FILMOHEN URAGANE TË FUQISHME DIELLORE prej Thu 28 Feb 2013, 12:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
ehhh uraganet e djellit tpervlojn por deshir kam ti shoh se krijojn pamje tmrekullueshme


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons