Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një superhënë, më e madhja e vitit 2012 do të shfaqet në qiell mesnatën e 5 Majit duke u gdhirë 6 Maj.

Superhëna do t’i afrohet tokës në një distancë të afërt dhe do të përngjasojë me një sferë të shndritshme të përmasave gjigande, apo edhe me diellin.

Në fakt madhësia e saj nuk ka të bëjë me ndonjë fenomen të rrallë natyror, por me afërsinë dhe largësinë ndaj planetit tokë.

Do të jetë hënë e plotë dhe do të shfaqet në 3 e 35 me orën Grinuiç ose në 5 e 35 me orën e Tiranës.

Distanca me tokën do të jete vetëm 356 mijë e 955 kilometra.

Hëna do të duket 14 për qind më e madhe se zakonisht dhe 40 për qind më e shndritshme. Ndonëse do të jetë një pamje mbresëlënëse, superhëna e mesnatës së 5 dhe 6 Majit nuk do të jetë më e madhe se ajo e 19 majit të vitit të shkuar, ku hëna iu afrua tokës në një distancë 356 mijë e 575 kilometra.

Hënës i duhen plot 27 ditë për t’u rrotulluar rreth tokës, periudhë kohore, në të cilën ajo afrohet dhe largohet nga perimetri i tokës duke krijuar distancën më të madhe dhe atë më të vogël.

Hëna e plotë shfaqet atëherë kur dielli dhe hëna janë në vijë të drejtë, por kur kjo ndodh në distancën më të afërt mes tokës dhe hënës, atëherë shfaqet ajo që astrologët e quajnë Super Hëna.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons