Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjenet që refuzojnë mishin e derrit prej Fri 04 May 2012, 13:36

Vizitor

avatar
Vizitor
Jo të gjithë ata që e konsumojnë mishin e derrit e shijojnë atë në të njëjtën mënyrë, ishte përfundimi i një studimi shkencor të Universitetit të Duke, në SHBA. Gjenet tona ndikojnë shumë në mënyrën se si shijojmë çdo lloj mishi, por mbi të gjitha atë të derrit.Përshembull, të gjithë ata njerëz që kanë në kodin e tyre biologjik një gjen të quajtur OR7D4, kanë një reagim instinktiv ndaj këtij mishi, i cili mund t’u provokojë të vjella.

Ata e përceptojnë shijen e tij si të qepëve, madje disa shkojnë deri atje sa ta krahasojnë si shija e përceptuar e urines apo diçkaje tjetër tepër të pakëndshme.

Prezenca e gjenit është arrin të veçojë erën e androstrenonit, një përbërësi që i jep një erë të caktuar derrit, e cila është në gjendje të veçohet nga vetëm pak njerëz.

Mungesa e këtij receptori, lejon shumë njerëz që të konsumojnë pa problem mishin e derrit, por ata që e kanë, marrin sinjale në tru, që i pengojnë dhe i bëjnë që të kenë një shije tjetër të asaj që provojnë njerëzit e zakonshëm.

tch

2 Re: Gjenet që refuzojnë mishin e derrit prej Fri 22 Mar 2013, 06:16

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
me mir un qe s;haj asnje lloj mishi qoft derri a viqi


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons