Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Testi që parashikon kancerin e gjirit prej Tue 01 May 2012, 17:36

Vizitor

avatar
Vizitor
Një test gjenetik mund të ndihmojë në parashikimin e kancerit të gjirit disa vite përpara se ai të zhvillohet, pretendoi një grup shkencëtarësh. Studimi tregoi se faktorët e rrezikut dyfishohen tek gratë, gjenet e të cilave janë ndryshuar nga ekspozimi nga faktorë mjedisorë si rrezatimet, alkooli, hormonet artificialë, duhanpirrja apo ndotja.Nëpërmjet një testi në gjak, në bazë të metodës së re që po zhvillohet, do të përllogariten këta faktorë, së bashku me faktorët gjenetikë, për të treguar se cilat gra kanë rrezikshmëri të lartë prekje.

Kjo do të lejojë personat me predispozitë të lartë që të kryejnë kontrolle të vazhdueshme, në mënyrë që të kapin tumorin, nëse do të preken, që në fazat e tij të para, atëherë kur është tërësisht i shërueshëm.

Konkretisht, 1 380 gra të moshave të ndryshme, të paprekura nga tumori në gji, pranuan të dilnin vullnetare duke dhënë gjakun e tyre për testime.

Studiuesit hetuan ndryshimin e një gjeni të vetëm, nga një proces i quajtur metilation, i cili është në gjendje të zbulojë se cila është shkalla e alterimit të gjenit, që ndikon në krijimin e tumorit.

Testimi, mund të tregojë me saktësi prekjen nga një kancer, tre vjet përpara se ai të nisë të zhvillohet me të vërtetë.
tch

2 Re: Testi që parashikon kancerin e gjirit prej Fri 22 Mar 2013, 06:05

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
interesanteeee


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons