Forumi Kuq E Zi
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Empty Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) prej Sun 29 Apr 2012, 15:06

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 533017_431864203491673_141388129205950_1786719_410706895_n
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides)
Eshte nje emer i zakonshem qe nenkupton se ato kane ngjyre metalike blu ne te gjelber me tehe te zeza. Morfo Blu eshte nje nga fluturat me te medha ne bote me krahe qe shkojne nga 12 ne 20 cm. Ngjyra blu e gjalle me shkelqim eshte si rezultat i disa luspave mikroskopine ne krahet e tyre te cilat reflektojne driten. Pjesen e pasme te kraheve ato e kane ngjyre kafe te mbyllur per tu maskuar nga kafshet grabitqare.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Empty Re: Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) prej Sun 24 Feb 2013, 18:36

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Keto jane (nder) fluturat e mia te preferuara. I kane ngjyrat shume te bukura.

Po ve dhe une foto ne teme, edhe pse sduken shume mire, drita sishte e pershtatcme per foto.
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15065d1335693959-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09466Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15062d1335693893-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09455Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15064d1335693937-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09462


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Empty Re: Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) prej Sun 24 Feb 2013, 18:37

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15066d1335694312-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09463Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15067d1335694334-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09464Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15069d1335694380-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09474Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15070d1335694402-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09478Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15071d1335694603-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09480


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Empty Re: Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) prej Sun 24 Feb 2013, 18:38

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15073d1329437231-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09502Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15076d1335694878-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09550
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15072d1335694794-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09443
Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) 15074d1329437231-fluturat-morfo-blu-morpho-peleides-dsc09503


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) Empty Re: Fluturat Morfo Blu (Morpho peleides) prej Sun 24 Feb 2013, 18:38

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Si krijohet nje flutur? (video)

Një
video në Youtube, e shpejtuar katër herë, servir lindjen e një
fluture, ose më saktë shndërrimin nga "embrion" në gjendjen
përfundimtare. Kështu, kur një vemje zgjedh një burim të përshtatshëm
krijon një "jastëk" prej mëndafshi, ku ai lidh bishtin e tij.
Në atë pikë fikson një “brez”, gjithmonë me mëndafsh, duke e kaluar
përreth qendrës së trupit dhe që mbetet e lidhur me mbështetjen e
burimit. Dalëngadalë, me ndarjen e përgjatë shpinës, fluturza fillon të
dalë. Pak përpara bërjes flutur, ngjyra e saj nis të bëhet e dukshme.
Pas hapjes së plotë, flutura mbetet me krahët e mbyllura dhe zgjerohet
duke pompuar emolinfë në nervaturat e krahëve, për t’u nisur më pas
për një jetë të re. Seç ndodh praktikisht, shihni videon (giornale):


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons